Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı

Endüstriyel, yaşamsal ve sosyal yeryüzündeki neredeyse tüm insan faaliyetlerinin, fosil ve nükleer yakıt kaynaklı enerjilere bağımlı olarak genişlediği ve küresel ölçeğe ulaştığı 200 yıllık bir sürenin sonunda, bu dev enerji ağının köklü bir değişim geçirebileceği bundan bir on yıl önce tahayyül bile edilemezdi.

Ne var ki yeryüzünü kuşatan ve kaynakları tükenmeye mahkum bu dev enerji ağının yarattığı çevre kirliliği, sağlık sorunları, savaşlar ve yoksulluklarla insanlığa ve yer küreye bir tehdit olduğu artık herkesin gördüğü bir gerçek.

Bu gerçeği çok önce görmüş ve yenilenebilir enerjileri geliştirmek için araştırmalar, düzenlemeler yapmış ülke, kurum ve kişilerin çalışmaları sonuçlarını veriyor. 21. yüzyılın ilk yirmi yılında, verilen teşviklerin ve desteklerin sayesinde yenilenebilir enerji teknolojilerinde çok hızlı gelişmeler


NEXTGEN e-mobilty - charge expo and summit Yerininizi Hemen Ayırtın

gerçekleşirken, kullanımın yaygınlaşmasını ve fosil yakıtlarla rekabet edebilme gücünü artıran yasal ve ekonomik düzenlemeler yapılıyor.

TÜM AKTÖRLERİN DÖNÜŞÜM PLANLARI YAPMASI KAÇINILMAZ

Artık, mevcut enerji ağını tümüyle dönüştürmenin ve %100 yenilenebilir enerji kullanımının mümkün olduğunu biliyoruz. Avrupa Yenilenebilir Enerji Konseyi (EREC), 2050 yılında %100 yenilenebilir enerji arzı hedefini açıklarken bu hedefe ulaşmanın artık teknolojinin gelişmesine değil geleceği şekillendirecek doğru seçimlerin yapılması ve kararların alınmasına bağlı olduğunu vurguluyor.

Şimdi ülkemizde de yapılması gereken, bu dönüşüme katılmakta gecikmemek için uzun vadeli, bütüncül enerji politikalarını merkezi ve yerel düzeylerde geliştirmektir. Enerji sahasında üretici, işletmeci, hizmet ve finansman sağlayan tüm aktörlerin de bu dönüşümü öngörerek geleceğe yönelik planlarını yapmaları kaçınılmazdır.

EUROSOLAR Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği, Birliğin vizyonu doğrultusunda %100 yenilenebilir enerjilere dönüşümün teknik, ekonomik, siyasi boyutlarının ve sanayide, mimaride, ulaşımda ve eğitimde hayata geçme yollarının tartışılacağı uluslararası bir platform yaratmak için onuncusunu 15-17 Nisan 2020’de gerçekleştireceği IRENEC Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferanslarını düzenlemektedir.

ULUSLARARASI PLATFORMDA ELE ALINACAK

Türkiye’de onuncu kez yenilenebilir enerjilerin tümü, güneş, rüzgar, biokütle, jeotermal enerji ve enerjinin son kullanım verimliliği bir bütün olarak uluslararası bir platformda ele alınacaktır. IRENEC 2020, yerel, ulusal ve küresel düzeyde enerjide çözüm yani enerjinin etkin kullanımı ve topluluk enerjisi ile %100 yenilenebilir enerji (Şili, Santiago’da 11-22 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacak olan UNFCCC Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 25.Taraflar Konferansı (COP 25) sonuçlarının da değerlendirildiği önemli bir toplantı olacaktır).

Politikalarının ve enerji yatırımlarının geliştirilmesinde ve değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken fakat sağlanan kredilerle verimsiz ve kirletici teknolojileri ithal eden ülkelerde göz ardı edilen toplumsal maliyetlerin fizibilite çalışmalarının da nasıl hesaba katılacağının uzmanlarınca açıklanması bu konferansın önemli bir katkısı olacaktır.


Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı
Önceki İçerikShell’in yenilenebilir enerji şirketine Türk yönetici
Sonraki İçerikEGD’den iklim değişikliğine karşı belediyelere çağrı
Tanay Uyar
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Nükleer Mühendislik Bölümü'nde ve doktorasını Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi'nde ögretim üyesi ve Marmara Üniversitesi'nde yenilenebilir enerji konusunda doçent ve daha sonra profesör oldu. Marmara Üniversitesi'nde Enerji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevinden emekli oldu. Halen Beykent Üniversitesi İngilizce Makina Bölümü’nde ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak dersler vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) danışmanıdır. EUROSOLAR (Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği) Başkan Yardımcısı ve EUROSOLAR Türkiye Bölümü Başkanı, WWEA (Dünya Rüzgar Enerji Birliği) Başkan Yardımcısı, WBA (Dünya Biyoenerji Birliği) Başkan Yardımcısı, INES (Küresel Sorumluluk için Mühendis ve Bilim İnsanları Uluslararası Ağı) Üyesi, Türkiye Çevre Platformu ve Temiz Enerji Platformları Koordinatörü ve BSNN (Karadeniz Gönüllü Çevre Kuruluşları Ağı) Yönetim Kurulu üyesidir. 2011 yılından itibaren, her yıl EUROSOLAR Türkiye tarafından İstanbul’da düzenlenen, IRENEC Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferansları'nın Konferans Başkanlığını yürütmektedir.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz