Türkiye, enerji bağımsızlığı hedefi doğrultusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ardından, Trakya ve Sinop’ta inşa edilecek yeni nükleer santraller için çalışmalar hızlandı.

Bu kapsamda, Çin başta olmak üzere birçok ülke ile görüşmeler yapılıyor. Yeni projelerin ekonomiye büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Türkiye’nin nükleer enerji vizyonu

Türkiye, nükleer enerji alanında attığı adımlarla dünyada bu teknolojiyi kullanabilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yer alma hedefinde kararlıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararlılığı şu sözlerle ifade ediyor: “Türkiye’yi dünyada nükleer enerjiyi işleyen ve kullanabilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasına dahil etmiş olacağız. Biz nükleer enerji ülkemize kazandırmakta kararlıyız.”

Bu amaç doğrultusunda Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin ardından, Trakya ve Sinop’ta iki yeni nükleer santral inşa edilmesi planlanıyor. Türkiye, bu projelerle enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı ve ekonomik kalkınmayı hedeflemekte.

Yeni nükleer santraller İçin görüşmeler

Yeni nükleer santrallerin inşası için Çin, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerle görüşmeler sürdürülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu görüşmeler hakkında şunları söylüyor: “Sadece Çin yok. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri’nden şirketler de var. Dolayısıyla nükleerde de bir çeşitlendirme stratejimiz devam ediyor.”

Bu dönemde Trakya’da yapılacak santral için en güçlü aday Çin olarak öne çıkıyor. Son yapılan Çin ziyaretinde, nükleer enerji projeleri önemli gündem maddelerinden biri olmuştu.

Türkiye Nükleer Enerji Hedefleri Trakya ve Sinop Nükleer Santralleri Çin ile Nükleer Enerji İşbirliğiÇin ile işbirliği

Trakya’da inşa edilecek santral için Çin’in en kuvvetli aday olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin nükleer enerji stratejisinde çeşitlendirme politikası devam etmektedir ve bu doğrultuda farklı ülkelerle işbirliği yapılmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çin ile yapılan görüşmeler hakkında şunları ekliyor: “En son Çin ziyaretinde de önemli gündem maddelerimizden bir tanesi nükleerde. Türkiye’nin mutlaka Sinop, mutlaka Trakya’da iki tane büyük nükleer santrale en az 8 tane yeni reaktöre ihtiyacı var. Dolayısıyla bunlarla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor.”

Sinop ve Trakya’da yeni reaktörler

Sinop ve Trakya’da en az 8 yeni reaktör inşa edilmesi planlanıyor. Bu projeler için anlaşmaların bir an önce sağlanması ve inşaat çalışmalarının başlaması hedefleniyor. Türkiye, bu projelerle enerjide tam bağımsızlık hedefini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Ekonomik katkılar

Nükleer enerjinin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle Akkuyu Nükleer Güç Santrali devreye girdiğinde yıllık tasarruf tutarının 50 milyar doları bulması öngörülüyor. Bu tasarruf, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltarak ekonomik kalkınma sürecine büyük katkı sağlayacak.

Türkiye’nin nükleer enerji alanında attığı adımlar ve gerçekleştirdiği projeler, enerjide dışa bağımlılığı azaltma ve ekonomik kalkınma hedeflerine önemli katkılar yaratma hedefinde. Trakya ve Sinop’ta inşa edilecek yeni nükleer santrallerle Türkiye, enerjide tam bağımsızlık yolunda önemli bir adım daha atmış olacak.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse Türkiye ve Çin enerji alanında işbirliğini güçlendiriyor başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak

Bu makalede yer alan video TRT Haber’den alınmıştır. Detaylar için TRT Haber adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.