TÜREB_2022 yılsonu değerlendirme toplantısı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) 27 Aralık’ta yönetim kurulu üyelerinin ve basın mensuplarının katılımıyla düzenlediği 2022 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na katılan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji sektörünün içinde bulunduğu global krize dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Bu kadar olumsuzluğun ortasında mevcut global enerji krizi temiz ve güvenli enerjiye geçişte bir katalizör ve hızlandırıcı olacak” diyen Dr. Birol, şunları kaydetti: Şu anda dünyada her şeyin merkezinde Ukrayna’daki savaş var. 24 Şubat itibarıyla dünyada birçok politik, ekonomik ve enerji denklemi yenden tanımlanmaya başlandı. Dünya birinci küresel enerji krizine girdi ve şu anda krizin ortasındayız. Daha bu krizde en kötü zamanları yaşamamış bile olabiliriz. Ancak bu kadar olumsuzluğun ortasında mevcut global enerji krizinin aslında temiz ve güvenli enerjiye geçişte bir katalizör, hızlandırıcı rolü olduğunu görüyoruz. Ülkeler ‘enerji arz güvenliği’ konusuna geri döndü, burada da yenilenebilir enerji başı çekiyor. Yenilenebilir enerji bir ‘barış enerjisi.

Yenilenebilir enerjiden enerji verimliliğine ve hidrojene kadar her alanda dünya genelinde çok ciddi bir canlanma ve büyüme var. Örneğin dünyada bugüne kadar gerçekleştirilmiş rüzgar kurulu gücü 800 GW iken, 5 yıl içinde bu rakam 1.600 GW’a kadar çıkacak. Türkiye’nin de yenilenebilir enerjideki potansiyeli muazzam. Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesinin önümüzdeki 5 yılda yüzde 60 büyüyeceğini düşünüyoruz.

TÜREB Başkanı İbrahim Erden: “3400 MW kapasite artırımı yatırıma dönüşecek”

Toplantıda IEA Başkanı Dr. Fatih Birol'a (soldaki) TÜREB Başkanı İbrahim Erden tarafından plaket verildi.
Toplantıda IEA Başkanı Dr. Fatih Birol’a (soldaki) TÜREB Başkanı İbrahim Erden tarafından plaket verildi.

Türkiye’nin 2030 hedeflerini gerçekleştirmek için her yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırıma denk gelen 1.500 ila 1.700 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı yapması gerektiğinin altını çizen TÜREB Başkanı İbrahim Erden de ‘2023’ü ‘Yatırım Yılı’ olarak ilan ettiklerini ve açıklanan 3.400 MW’lık ek kapasite ile lisanssız projelerin hayata geçirilmesi için yoğun bir şekilde çalışacaklarını kaydetti.

Erden, şunları söyledi: “Sanayi Yılı ilan ettiğimiz 2022’de 1,5 milyar Euro’luk bir ihracat yaptık. Rüzgar sanayisinin ürettiği ekipmanların yaklaşık yüzde 70’i ihraç edildi, Avrupa’da yine 5. Sırada yer alacağımızı öngörüyoruz. Bu başarıyı artırarak sürdürmeyi planlıyoruz. Son dönemde açıklanan çok ciddi kapasite artırımları var, bu yaklaşık 3.400 MW’lık kapasitenin hızlıca yatırıma dönmesi amacıyla çalışacağız. Hedefimiz 2023’ü yatırım odaklı geçirmek. Bu yıl ayrıca lisanslanacak depolama entegre yenilenebilir projelerinin en hızlı şekilde yatırıma dönüşmesi konusu da gündemimizde önemli bir yer tutuyor. Ayrıca Çandarlı Limanı ve hinterlandında yer alan bölgenin rüzgar endüstrisi yatırımlarına tahsisi yönündeki çalışmalara katkı sağlayacağız. Bir diğer önemli gündem maddemiz de Türkiye olarak WindEurope 2026 Kongre ve Fuarı’nın Türkiye’de yapılması için girişimlerimiz olacak. Bu konuyu da çok önemsiyoruz.”

Önceki İçerikEnerji krizi fırsatlar da yaratıyor
Sonraki İçerikAydem Enerji 14 şirketiyle “Harika İş Yeri” sertifikası aldı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz