Turcas Kuyucak JES

18 MW kurulu gücündeki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş’nin, Fransız menşeli halka açık enerji şirketi Albioma SA’ya (“Albioma”) satış süreci Hisse Alım Sözleşmesi’ndeki tüm ön şartların 14 Şubat 2022 tarihinde tamamlanmasının ardından hisse devrinin gerçekleşmesiyle tamamlandı.

Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, Türkiye’ye uzun vadeli ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirilmesine vesile olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin tüm hisselerinin Albioma’ya devredilmesinin Türkiye’yi yenilenebilir enerjide daha da ileriye taşıyacağına dikkati çeken Batu Aksoy, şöyle konuştu:

“Türkiye 1.600 MW’ı aşan kurulu gücü ile jeotermal kapasite açısından dünyada dördüncü sırada yer almaktadır. Böylesine bir potansiyele sahip ülkemizde Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin Albioma gibi yenilenebilir enerji alanında uluslararası tecrübeye sahip bir şirkete devredilmesi yenilenebilir enerji sektörümüz açısından çok olumlu bir gelişmedir. Turcas olarak enerji odaklı yatırım vizyonumuz ile şirket tarihimiz boyunca pek çok birleşme ve satın almaya imza attık. Sektördeki deneyimimiz ve profesyonel insan kaynağımız ile hayata geçirdiğimiz her projenin ülkemize ve hissederlarımıza değer yaratması her zaman önceliğimiz oldu.”

Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy: “Avrupalı bir yatırımcı tarafından tescillenmiş oldu”

Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin başarısının Avrupa merkezli global bir yatırımcı tarafından tescillenmesinin gurur verici olduğunu belirten Aksoy, her daim desteklerini hissettiren hissedar, yönetim kurulu üyeleri, iş ortakları ve tüm şirket çalışanlarına teşekkür etti.

Albioma CEO’su Moyne: “Jeotermal enerjide varlığımızı güçlendirecek”

Satışa ilişkin açıklamalarda bulunan Albioma Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Frédéric Moyne ise şunları söyledi: “Albioma olarak, Turcas ekiplerine içtenlikle hoşgeldiniz diyoruz. Bu yeni operasyon, grubumuzun jeotermal enerji pazarındaki varlığını güçlendirmesine ve operasyonel kabiliyetlerini geliştirmeyi sürdürmesine olanak sağlayacak. Gümüşköy ve Turcas Kuyucak Jeotermal Enerji santrallari arasındaki sinerjiden ve yeni coğrafyalarda kullanmak üzere ekiplerimizin bilgi birikiminden faydalanacağız. Grubumuz, 2030 yılına kadar %100’e yakın yenilenebilir enerji hedefini sürdürecek.” dedi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.