Saros Rüzgar Enerji Santrali Tam Kapasite İşletmede

Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji tesislerinden biri olan Saros Rüzgar Enerji Santrali 138 MW kapasiteyle işletmeye geçirildi. Borusan EnBW Enerji tarafından işletilen santral tam kapasite çalışmaya başladı.

27 türbininden 138 MW kapasite

Borusan ENBWTamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Borusan EnBW Enerji yatırımı, 2020 yılında kademe kademe hizmete almaya başladığı Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alan Saros Rüzgar Enerji Santrali’ni tam kapasite ile faaliyete geçirdi. En büyük karasal türbinler arasında yer alan 27 adet GE Cypress türbininden oluşan tesis, 138 MW kapasiteye ulaştı.

200.000 hane, 7,3 milyon ağaç, 267.000 ton karbondioksit

Saros Rüzgar Enerji SantraliSaros Rüzgar Enerji Santrali, ürettiği yeşil elektrikle yıllık 200.000 haneyi aydınlatırken 267.000 ton karbondioksit salınımını engelleyerek, işletme dönemi boyunca 7,3 milyon ağaca eşdeğer bir karbondioksit azaltma etkisi yaratacak. Proje üretime geçtiğinde doğal gaz ithalatını yıllık 100 Milyon metreküp azaltacak.

Bu üretim sonucu, Türkiye’nin doğal gaz faturasının yaklaşık 75 Milyon ABD doları düşmesi anlamına geliyor. Santral aynı zamanda, yakıt fiyatlarının çok arttığı bu dönemde, diğer rüzgar santralleri gibi ülkemizin elektrik üretim maliyetinin azalmasına katkı sağlıyor

Sürdürülebilirlik odağı İklim, insan ve inovasyon

Sürdürülebilirlik çalışmalarını, İklim, insan ve inovasyon odak alanlarında yürüten Borusan, konuyu kapsayıcı bir şekilde ele alıyor. Grup şirketlerinin birbirini tamamlayan hedefleriyle bütüncül bir sürdürülebilirlik stratejisi benimseyen Borusan, yenilenebilir enerji alanında Borusan EnBW Enerji ile yatırımlarını devam ettiriyor.

Çevreye ve insana saygılı enerji üretimi

Bugün etkilerini yakından hissetmeye başladığımız küresel iklim değişikliği ve içinden geçtiğimiz enerji krizi yeşil enerjiye geçişi hızlandırıyor. Atıksız, emisyonsuz ve hiçbir kaynağı tüketmeyen üretimleriyle yenilenebilir enerji yatırımları bu dönüşümün en önemli bileşenini oluşturuyor. Saros Rüzgar Enerji Santrali ülkemizin ve dünyanın sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağlarken, tesisin yapım ve işletme döneminde de yürütülen her faaliyette çevresel ve sosyal hassasiyetler gözetiliyor. Tüm yatırım dönemi boyunca sahadaki bitki ve hayvan türlerinin korunması amacıyla tam zamanlı biyologlar sahada görevli olarak çalıştı ve tüm çalışanlara konuyla ilgili gerekli farkındalık eğitimleri verildi.

Çanakkale’de üniversite ile biyoçeşitlilik Projesi

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında yürütülen biyoçeşitlilik projesi ile, karasal yaşam kapsamında önemli türler arasında bulunan kuş ve yarasa popülasyonlarının orman alanlarında artışını sağlamak; böylece, ağaçlara zarar veren böceklerle beslenen bu türler sayesinde böcek popülasyonunu dengeleyerek ağaçların sağlıklı kalabilmesine destek olmak amaçlanıyor. Geliştirilen toplumsal katkı projeleri ile bölge halkının ortak kullanımına yönelik alanlarda düzenleme çalışmaları yürütülmeye devam ediyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışmaya devam

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizin yeşil enerji dönüşümüne katkıda bulunan büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgar enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

Saros Santrali için yapılan yatırımın ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılayacağını belirten Enis Amasyalı: “Şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek” dedi.

Önceki İçerikYenilenebilir hibrit elektrik santrali ile üretimde Türkiye’de yeni dönem
Sonraki İçerikOtomobil yarışlarında dünyada ilk: Yenilenebilir yakıt

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz