Kız öğrencilerin yenilenebilir enerjide istihdamı artıyor

Kız öğrencilerin yeşil yaka istihdamını artırmak amacıyla Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji’nin başlattığı “Kız Öğrencilerin Enerjisi: Yeşil Yakanın Yeni Gücü” projesi kapsamında ilk saha ziyareti gerçekleştirildi.

Borusan ENBWBorusan EnBW Enerji, yenilenebilir enerji sektöründe kadın istihdamını artırmayı hedeflediği Kız Öğrencilerin Enerjisi: Yeşil Yakanın Yeni Gücü Projesikapsamında İzmir Fuatres Rüzgar Enerji Santrali’nde düzenlediği saha gezisinde Aydın Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji bölümü öğrencileri ile buluştu.

Yeşil ekonomiye geçişin odağı olan yeşil enerji dönüşümü, bir yandan yenilenebilir enerji yatırımlarına ivme kazandırırken diğer yandan sektörde yeni istihdam olanakları yaratıyor. Yeşil ekonomiye hizmet eden iş kollarını ifade etmek için son yıllarda sıklıkla kullanılan “yeşil yaka” kavramı yenilenebilir enerji sektöründe işletme teknisyeni ve bakım teknisyeni gibi doğrudan tesis yönetimine yönelik fonksiyonlarla diğer tüm destek fonksiyonları kapsıyor. Bununla birlikte, özellikle tesis bazında mevcut durumda istihdam edilen kadın çalışan oranı oldukça düşük.

Kız Öğrencilerin Enerjisi: Yeşil Yakanın Yeni Gücü

Borusan EnBW Enerji, sektörün artan istihdam ihtiyacını karşılarken aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecek bir alternatif oluşturulması amacıyla Kız Öğrencilerin Enerjisi: Yeşil Yakanın Yeni Gücü projesini hayata geçiriyor. Proje, yenilenebilir enerji tesisleri, bu tesislerin işleyişi ve kilit görevlere ilişkin bir eğitim ve saha gezisi modülü ile meslek liselerinin 9, 10 ve 11. sınıflarına yönelik liderlik ve çalışma hayatın hazırlık süreçlerini içeren bir mentorluk modülünü kapsıyor.

Proje kapsamında pilot okul olarak seçilen Aydın Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji bölümü öğrencileri, proje kapsamında Borusan EnBW Enerji’nin İzmir Fuatres Rüzgâr Enerji Santrali (RES) tesisini ziyaret etti. Saha gezisinde öğrenciler, rüzgâr santrallerinin nasıl çalıştığı ve işletmede bir günün nasıl geçtiğine yönelik bilgi edindiler.

Kız öğrencilerin yenilenebilir enerjide istihdamı artıyor

Kız öğrencilerin yenilenebilir enerjide istihdamıBorusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı proje ile ilgili şunları ifade etti:
“İklim, insan ve inovasyon odak alanlarıyla oluşturulan sürdürülebilirlik stratejimize güçlü bir destek veren bu projemizle, kız öğrenciler başta olmak üzere sektörde gençlerin yeşil yaka olarak istihdamının artırılmasına yönelik kapsayıcı bir fırsat sağlamayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizin isteği ve enerjisi bu amacımıza güç veriyor. Gençlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdamına yönelik ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarına destek olacak projemiz, Türkiye işgücü piyasasında yeterince temsil edilmeyen kadınların yenilenebilir enerji sektöründe istihdamının artırılmasına katkıda bulunacak.”

 

Önceki İçerikŞehirlerde dijital ikiz: net sıfır karbon için enerji kullanımı
Sonraki İçerikYenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi İzmir’de

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz