Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2017’de gerçekleştirilen YEKA-1 Güneş Enerjisi Santrali (GES) ihalesini kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Kalyon Güneş Enerjisi Üretim A.Ş kazandı. Şirket, Konya Karapınar’da 1000 megavat kapasiteyle hayata geçirilecek güneş enerjisi santrali için 15 Şubat 2018’de EPDK’ye önlisans başvurusunda bulunmuştu.

Edinilen bilgiye göre, Kalyon Güneş Enerjisi Üretim AŞ önlisans süresi içerisindeki yükümlülüklerini tamamladı ve EPDK’ye lisans için başvuru yaptı. EPDK, dün gerçekleştirdiği kurul toplantısında şirkete lisans verilmesini kararlaştırırken, santralin en geç 3 yıl içerisinde tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

1000 MW KAPASİTEYLE 2.6 MİLYAR KWH ELEKTRİK ÜRETECEK

Toplam 1000 megavat kapasiteyle kurulacak Karapınar GES için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Santral, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak. Tam kapasite olarak devreye alındığında yılda yaklaşık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üreteceği hesaplanan santral, bu üretimle 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Yine tam kapasite üretimle Türkiye’de güneş enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 25 artacak. Toplamda 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğüne sahip olacak santral, yılda 2 milyon ton karbondioksit salımını da engelleyecek.

HER AY 40 MW DEVREYE ALINACAK

Açılışı geçen ay yapılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretilen paneller kullanılarak elektrik üretimine başlayan Karapınar GES, her ay 40’ar megavatlık bölümler halinde devreye alınarak tam kapasiteye ulaşacak.

Yaklaşık 400 milyon dolar yatırımla Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim fabrikası olarak hayata geçirilen fabrikada yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranıyla üretim gerçekleştiriliyor. Yıllık panel üretim kapasitesi 500 megavat seviyesinde olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatının önlenmesine katkı sağlayacak.

Önceki İçerik“Türkiye’nin doğal gaz keşfi enerji dönüşümünü hızlandırır”
Sonraki İçerikPandemi sonrası enerjide yeni yatırım gerekecek  

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz