Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) küresel yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam rakamlarını içeren yıllık çalışmasını yayınladı. IRENA tarafından yayınlanan ”Yenilenebilir Enerji ve İstihdam – Yıllık Değerlendirme 2018” raporuna göre 2017’de sektördeki istihdam 2016’ya göre yüzde 5,3 oranında artış gösterdi.

Bu artış ile yenilenebilir enerji alanındaki istihdam rakamı 10,34 milyon olarak gerçekleşti.

IRENA’nın konu ile ilgili açıklamasında bu gelişmenin kuruluşun 2050 yılında 28 milyon kişinin yenilenebilir enerji alanında çalışacağı öngörüsünü desteklediğine vurgu yapıldı.

EN FAZLA İSTİHDAM GÜNEŞ SEKTÖRÜNDE

Çalışmanın sonuçlarına göre fotovoltaik güneş enerjisi doğrudan ve dolaylı olarak 3,365 milyon ile en fazla istihdam sağlayan yenilenebilir enerji sektörü oldu.

Biyoyakıt sektörü 1 milyon 931 bin ile ikinci sırada gelirken, üçüncü sırada ise 1 milyon 514 bin ile büyük ölçekli hidroelektrik sektörü geldi.

Rüzgar enerjisi sektöründe çalışan kişi sayısı 1 milyon 148 bine, solar ısıtma-soğutma sektöründeki çalışan sayısı ise 807 bine ulaştı.

İLK ÜÇ SIRADA ÇİN, BREZİLYA VE ABD

Çin 3,8 milyon ile yenilenebilir enerji alanında en fazla istihdamın sağlandığı ülke olurken, ikinci sırada 893 bin ile Brezilya, üçüncü sırada ise 786 bin ile ABD çalışıyor.

IRENA verilerine göre Türkiye’deki istihdam rakamı, 50 bini güneş enerjisi alanında olmak üzere 84 bine ulaştı. Rapordaki bilgilere göre özellikle 2017 yılındaki hızlı büyüme ve yerli üretim şartına dayalı politikalar sayesinde fotovoltaik güneş enerjisi sektörü 2017’de 33.400’lük istihdam rakamına ulaştı. Solar ısıtma-soğutma sektörü de 16 bin kişiye iş imkanı sundu.

Rüzgar enerjisi sektöründeki istihdam rakamı 14.200, küçük ölçekli hidroelektrik, jeotermal enerji ve biyogaz sektörleri ise 18.000 kişilik istihdam sağladı.

Türkiye ulaştığı istihdam rakamları ile güneş enerjisinde dünya sıralamasında 9’uncu, rüzgar enerjisinde ise 13’üncü sırada yer aldı.

Önceki İçerikEvlerde güneş enerjisi zorunlu oluyor
Sonraki İçerikElon Musk: “Tesla bu yıl içinde Türkiye’de”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz