İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından yapılan, “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2020” araştırmasına göre, Türkiye çapında 3 bin 431 kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı. Bu yıl pandemi süreciyle artan çevresel farkındalığı da irdelemeyi amaçlayan anket sonuçlarına göre, Türkiye’de her iki kişiden biri iklim krizinin virüsten daha büyük bir kriz olduğunu düşünüyor.

“Kimileri iklim değişikliğinin koronavirüsün yarattığından daha da büyük bir krize, tahribata yol açacağını söylüyor. Sizin düşüncenizi şimdi okuyacaklarımdan hangisi daha iyi açıklıyor?” sorusuna, katılımcıların yüzde 51,5’i “Evet, iklim krizi virüsten daha büyük krizdir” yanıtını verdi.

“İklim krizi de ciddi ama o kadar acil bir mesele değil” yanıtı yüzde 42 oranına ulaşırken, “İklim krizi diye bir şey yoktur” diyenlerin oranı ise yüzde 6,5 oldu.

Bu yıl pandeminin özel ve olağanüstü koşulları nedeniyle araştırmaya eklenen bir başka soru ise, “Koronavirüs sonrası hangi sektörlere yatırım yapılmasını gerekli görüyorsunuz?” oldu. Pandeminin ekonomik etkilerini derinlemesine yaşayanların ekonomik iyileşmede nasıl bir tercih yapacaklarını görmeyi hedefleyen bu soruya, “Tarım” diyenler yüzde 53, “Yenilenebilir enerji” yanıtını verenler yüzde 36,5’i bulurken, “Kömür, gaz gibi yakıtlar” diyenler yüzde 13, “İnşaat” diyenler ise yüzde 8,7 oldu.

“YEŞİL ALANLAR KORUNMALI”

Ankete katılanların yüzde 75’i iklim değişikliğine karşı yeşil alanların korunması gerektiğini ve yüzde 85’i ekonomik kalkınma için ormanların kesilmesine karşı olduklarını bildirdi.

“Türkiye iklim değişikliğine karşı ne yapmalı” sorusuna ise katılımcıların yüzde 75,7’si “Yeşil alanları korumalı” şeklinde yanıt verirken, “Ulaşımdan kaynaklı karbondioksiti azaltmalı” diyenler yüzde 38,5 “Binalarda enerji verimliliğini artırmalı” diyenler ise yüzde 30,4 oranına ulaştı.

“Termik santralları kapatmalı” yanıtını verenlerin oranının yüzde 23,1 olurken, “Uluslararası anlaşmalara uymalı” seçeneği yüzde 15,6 oranını buldu.

“SİYASİ GÖRÜŞ , PARTİ VE KİMLİKLERE GÖRE FARK YOK”

İklim Haber Yayın Yönetmeni Barış Doğru, “Anket çalışmasında dikkat çeken noktalardan biri, sorulara verilen yanıtlarda farklı siyasi görüş, parti ve kimliklere göre çok belirgin bir fark olmaması. Aynı şekilde eğitim düzeyleri bile sonuçları çok fazla değiştirmiyor.

Bu anlamda, siyasi bir kutuplaşma yaşayan Türkiye’de iklim ve çevre konusunda ortada belirgin ve geniş bir konsensüs olduğu söylenebilir. Bu da, iklim ve çevre sorunlarına eğilecek bir politik ve ekonomik yönelimin halkın desteğini alacağını açık bir şekilde gösteriyor.” dedi.

Anketin sonuçlarını yorumlayan Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan ise “Çalışmadan elde edilen sonuç ve değerlendirmeler, Türkiye’de ankete katılan kişilerin büyük bir çoğunluğunun iklim krizinin boyutlarının farkında olduğunu gösteriyor. Ancak belki daha da önemlisi, bu sorunların sorumlularının kim ve nerede olduklarının bilindiğini ve çözüm önerilerinin de bilinçli olarak düşünüldüğünü anlatıyor.”  İfadelerini kullandı.

“KÜRESEL SALGINLARIN NEDENİ DOĞAYA MÜDAHALE”

Yeldan’a göre, Türkiye’de yeni yeşil düzen ve fosil yakıtlara dayalı üretim ve tüketime son verilmesi çağrılarına verilen olumlu yanıtlar umut vadediyor.

İklim değişikliğinden çevre kirliliğine, temiz içme suyundan petrole ve madenlere, doğal kaynakların azalmasından hayvan ve bitki türlerinin azalışına dek bir dizi sorunun insanlığın yerküreye hoyrat davranışından kaynaklandığını belirten KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır şunları ekledi: “Başka nedenlerin yanı sıra insanların doğaya müdahalesinin, doğal yaşamın ekolojik dengesini bozmasının, bu tür küresel salgınlara yol açacağı öngörülüyordu.

İklim bilimcilerse iklim değişikliğinin de en az salgın kadar, hatta daha da büyük tahribata yol açacağını öngörüyorlar. Makul bir ses tonuyla ama toplumun ihtiyaç ve taleplerini, duygularını da dikkate alan, geleceği gösteren yeni bir söyleme geçmemizin zamanı gelmiştir.”

Önceki İçerikYEKDEM’de başvuru tarihi 21 Aralık olarak belirlendi
Sonraki İçerik“Türkiye’nin hiçbir iklim politikası yok”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz