Ana Sayfa Etiketler Iklim krizi

Etiket: iklim krizi

Garanti BBVA orman yangınlarıyla ilgili projelere destek verecek

Garanti BBVA, WWF-Türkiye ile iş birliği yaparak Türkiye’nin Canı Yanmasın Programı’nın destekçisi oldu. Program kapsamında orman yangınları ile ilgili sivil toplum tarafından geliştirilecek projelere finansal ve teknik destek sağlanacak.

17. Küresel Isınma Kurultayı İZFAŞ’ta yapılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı'nın 17'incisi Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı kapsamında İZFAŞ’ta düzenleniyor.

ÇEVKO söyleşilerinde iklim krizi ve döngüsel ekonomi tartışıldı

2022 yılı ÇEVKO Vakfı Söyleşileri’nin ilki, “Türkiye’de Öncü Sanayi Kuruluşlarının İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışmaları” başlığıyla gerçekleştirildi. Söyleşide, Akçansa ve GCA’nın uygulamaları aktarıldı.

1,5 derece ile 2 derece arasında bir dünya fark var

Küresel ısı artışı öylesine bir noktaya çıkabilir ki, diğer birleşen risklerle birlikte dünyada yaşam insanlık için dayanılmaz, tahammül edilemez hale gelebilir. 1.5 derecelik ısı artışı ile 2 veya 3 derecelik ısı arasında bir dünya fark olduğu unutulmasın.

İklim krizinde 2022’de neleri takip etmeliyiz?

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) iklim krizi açısından bu yıl takip edilmesi gereken gelişmelere yer verdi. Araştırmada Türkiye’yi de ilgilendiren altı başlık öne çıktı.

İklim kriziyle mücadelede elektrikli araçların rolü tartışıldı

Zorlu Enerji tarafından düzenlenen “İklim Krizinden Çıkış Var mı? Yeni Sorunlar, Yeni Çözümler” panelinde enerji dönüşümünden elektrikli araçlara ve enerji depolanmasına kadar iklim kriziyle mücadele konusu tartışıldı.

SKD: “Türkiye’yi büyük bir dönüşüm bekliyor”

Glasgow’da yapılan BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Türkiye’yi de etkileyecek kararlara imza atarak sona erdi. SKD Türkiye, konferansın çıktılarını Türkiye ve iş dünyası açısından değerlendirdi.

İklim krizine 1 dolar, fosil yakıtlara 4 dolar

UNDP’nin son araştırmasına göre, dünyada iklim krizi ile mücadelede yoksullar için taahhüt edilen her 1 dolara karşılık, iklim krizini kalıcılaştıran fosil yakıt sübvansiyonlarına 4 dolar harcanıyor.

İklim krizi ve aşı karşıtlığı

COVID-19 pandemisinin küresel ısınmanın tehlikeli sonuçlar ürettiği bir yüzyılda karşımıza çıktığı da açıktır. Küresel iklim değişikliğine karşı tüm ülkeler nezdinde güçlü bir mücadelenin önemi de burada öne çıkıyor.

Enerji dönüşümünü hızlandırmak için pandemi fırsat olabilirdi

Bu yıl 1-12 Kasım tarihleri arasında yapılacak 26. BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesinde yayımlanan bir rapora göre, pandemide açıklanan ekonomik destek paketleri mevcut endüstrileri dönüştürmek yerine korumaya odaklandı.