çatı üstü güneş enerjisi

Güneş enerjisi santrallerinin yatırım, danışmanlık, bakım onarım, EPC, internetten satış ve toptan satış faaliyetlerini gerçekleştiren Gumbel Group, internet üzerinden “ElseRoof Simülatör” ile çatısına güneş panel sistemi kurmak isteyen ev veya iş yerleri için birkaç adımda maliyet ve tasarruf hesabı çıkarabiliyor.

Gumbel Group markalarından ElseRoof’un tüketicilere sunduğu simülatör kolaylığından faydalanmak için Google üzerinden giriş yapılıyor. Adres bilgilerinin girişi yapılıyor, kurulum yapılacak alan belirleniyor ve simülatör yardımıyla işaretleniyor.

güneş kurulum maliyeti simülatörü

Kurulum yapılacak adresin ev veya iş yeri olup olmadığı seçiliyor, aylık ortalama elektrik faturası bilgileri giriliyor, en çok hangi zaman diliminde elektrik tüketimi yapıldığı belirleniyor. Böylelikle tek tıkla ihtiyacı karşılayacak güç gereksinimi, maliyeti ve yıllık bazda tasarruf oranı ortaya çıkıyor.

Simülatörle birlikte karbondioksit salınımı, denk geldiği ağaç sayısı vb. çevresel etkiler de teklif isteyenler ile paylaşılıyor.

ÜRETİLEN ELEKTRİK EK GELİR SAĞLIYOR

Elektrik tüketim giderlerini azaltmak isteyen müstakil evler, siteler, AVM’ler ve sanayi tesislerindeki geniş çatı alanları değerlendirilerek güneş enerjisi santrali olarak kullanılabiliyor.

Bu yapılarda haftalarca yaşam olmasa bile elektrik üretimi devam ettiği sürece, çatı GES’ler tasarruf ettiriyor.

GES maliyeti hesaplama

KONUTLARDA 750-1000 DOLAR ARASINDA

Güneşten elektrik üreterek hanelerde kullanabilmek için yasal sınır 10 kilovat. Böyle bir güneş enerjisi santrali kurabilmenin kilovat başına 750 dolar maliyeti bulunuyor. Paneller için de ortalama 5 metrekare bir alan gerekiyor.

Alışveriş merkezleri ile sanayi tesisleri gibi megavat ölçeğinde tüketimi olan mekânlarda kilovat başına 450 – 470 dolar maliyetle GES kurulumu yapılabiliyor.

ÜRETİLEN VE TÜKETİLEN DENGESİNE BAKILIYOR

fabirka çatısına güneş kurulumu

Çatıya GES kurabilmek için kurulumun ardından sistemin resmi kabulü gerçekleşiyor ve aylık mahsuplaşma sistemine dâhil olunuyor. Ardından öncelikli olarak üretilen elektrik kullanılıyor,      gün içinde enerji fazlası olması durumunda veya üretilen enerjinin yetersiz olması durumunda mevcut elektrik dağıtım şebekesi vasıtasıyla dengeleme sağlanıyor.

Ay sonunda şebekeden toplam çekilen elektrikle üretilen elektrik karşılaştırılıp mahsup ediliyor. Eğer üretilen elektrik, tüketilenden fazla ise bu fazla kısım, tarife enerji fiyatından şebekeye satılıyor. Böylelikle hem temiz ve yenilenebilir bir enerji üretiliyor hem de elektrik harcamalarında tasarrufa gidiliyor.

Maliyet hesabı için TIKLAYIN

Bu yazı ilginizi çektiyse “Güneş enerjisinde amortisman süresi 4 yıla indi” yazısı da ilginizi çekebilir.

Önceki İçerik“Güneş enerjisinde amortisman süresi 4 yıla indi”
Sonraki İçerikSuudi Arabistan 5 milyar $ yatırımla yeşil hidrojen üretecek

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz