solar çatı paneli

Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, fabrika ve otel gibi büyük yapıların kendi enerjisini üretebileceğine dikkat çekerek, “Dünyada GES ekipmanları üretimi arttı ve metrekare başına üretim verimliliği oldukça yükseldi. Bu sebeple amortisman süreleri 10 yıldan 4-5 yıla düştü” dedi.

Şakacı şunları söyledi: “Son yıllarda gelişen teknolojilerin verimliliği artırması dünyada ve Türkiye’de güneş ile birlikte rüzgar enerjisini öne çıkarıyor. Ülkemiz popüler yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgar ve güneş özelinde, hem ışınım değerleri hem de aktif rüzgar potansiyeli bakımından Avrupa ülkelerinin çok üstünde verimlilik değerlerine sahiptir. Rakamlar bize Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını sadece rüzgar ve güneşten sağlayabileceğini söylüyor.”

Üçay Grubu CEO'su Turan Şakacı
Üçay Grubu CEO’su Turan Şakacı

ÇATILAR ATIL OLMAKTAN ÇIKIYOR

Geçmiş yıllarda güneş enerjisi santrallerinin (GES) boş arazilere kurulduğunu belirten Turan Şakacı, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda (YEK) yapılan değişikliklerle atıl alanların kullanılmasının hedeflendiğine dikkat çekti ve şu bilgileri paylaştı: “Büyük yapıların çatıları atıl alan olarak duruyor. Kanunda yapılan değişiklik fabrika, otel, okul ve hastane gibi büyük yapıların çatılarını atıl alan olmaktan çıkarıyor ve elektrik üreten bir tesise dönüştürüyor. Burada amaç büyük yapıların atıl alanları olarak kabul edilen çatıların verimli kullanımı. Önümüzdeki dönem büyük projelerin daha da artmasını bekliyoruz. Devletimiz bu alanda büyük ihaleler gerçekleştiriyor. Konya’da dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali kuruluyor.”

GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARI UCUZLADI

Rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yapmanın hem karlı hem de Türkiye’nin enerji politikaları için çok önemli olduğunu ifade eden Turan Şakacı, devletin satın alma garantisi verdiğine dikkat çekti. Bunun yatırımcıyı teşvik ettiğini sözlerine ekleyen Şakacı, özellikle yerli malzeme kullanımında bu teşviklerin daha da arttığını belirtti. Dünyada güneş ve rüzgâr enerjisine yönelik sistemleri üreten şirket sayısının artmasının kurulum maliyetlerini düşürdüğüne dikkat çeken Turan Şakacı şöyle devam etti: “Geçmiş yıllara göre ekipman üretici sayısında ve üretim teknolojilerinde büyük artış var.

Bu gelişme hem güneş ve rüzgar enerji sistemlerin fiyatlarını düşürdü hem de amortisman sürelerini 10 yıldan 4-5 yıla düşürdü. Güneş sistemlerinde verimli panel ömrü 25 yıldır. Bu süreden amortisman süresini çıkardığımızda yaklaşık 20 yıl boyunca elektrik maliyetinin olmadığını görüyoruz. Bu kadar uzun süre enerji gideri olmayan kurumlar rekabette fark yarattığı gibi karlılığını da artıracaktır. Çünkü ülkemizde üreticinin en büyük giderlerinden biri enerjidir.”

Güneş Enerjisinde Amortisman Süresi
Güneş Enerjisinde Amortisman Süresi

Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü 96 bin megavat seviyesine ulaştı. Yerli ve yenilenebilir enerji santrallerinin kurulu güç içindeki payı ise yüzde 63,5 seviyesine yükseldi. Kurulu güç içindeki en yüksek payı yüzde 32 ile hidrolik alırken, yerli kömür yüzde 12, rüzgar yüzde 9, güneş yüzde 7, jeotermal ve biyokütle yüzde 2’şer paya sahip oldu.

Bu yazımız ilginizi çektiyse Çatınıza güneş paneli kurmak için beş neden başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir

Önceki İçerikGalata Wind halka arz için SPK’ya başvurdu
Sonraki İçerikÇatısına güneş enerjisi kurmak isteyene tek tıkla maliyet hesabı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz