Göktekin Enerji ile Birleşim Grup imza töreni

Güneş ve rüzgâr enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları alanında mühendislik, tedarik ve projelendirme hizmetleri sunan Göktekin Enerji, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yer alan 24.193 kW kurulu gücündeki lisanslı GES yatırımının yüzde 100 hissesini, mühendislik, enerji, inşaat, madencilik ve otelcilik alanlarında faaliyet gösteren Birleşim Grup’a devretti.

Göktekin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Göktekin, Birleşim Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Altan ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdris Çakır tarafından imzalanan hisse devir anlaşmasında Göktekin Enerji ve Birleşim Grup’un üst düzey yetkilileri ile kreditör banka olan QNB Finansbank’ın Bölge Müdürü Erçin Demirkol ile Ticari Şube Müdürü Dilek Babiloğlu da yer aldı.

Abdullah Göktekin: “Elde edilen kaynağı yurt dışı projelerde değerlendireceğiz”

Gülbahar GES
Gülbahar GES

Göktekin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Göktekin, “Biz bu projeyi aldığımızda satış amaçlı değil de uzun vadede elimizde tutacağımız değerli bir yatırım olarak düşündük. Ancak gelinen noktada Birleşim Grup gibi enerjiden inşaata birçok alanda faaliyet gösteren önemli bir gruba devretmiş olmaktan dolayı çok memnunuz.

Göktekin Enerji olarak bundan sonra da hem yurt içinde, hem de yurt dışında güneş ve rüzgâr enerjisi üzerine yatırımlara devam edeceğiz. 2021’de Avrupa’da üç farklı yatırım için ciddi çalışmalarımız oldu. Bu yılın başında bunları neticelendireceğiz ve bu devirden elde edilen kaynak da bu yurt dışı projelerinde değerlendirilecek. Birleşim Grup’un gerçekleştireceğimiz yurt dışı yatırımlarımızla ilgili de pozitif yaklaşımı bizi ayrıca memnun etti. İleride kendileri ile bu konuda yeniden bir araya gelebiliriz.” dedi.

Birleşim Grup YK Bşk. Mesut Altan: “Güneş enerjisinde 55,2 MWp kurulu güce ulaştık”

Birleşim Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Altan ise Birleşim Grup olarak yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımıza başladığımız günden bugüne kadar 3 ayrı lokasyonda toplam 55,2 MWp kurulu gücünde lisanslı güneş enerji santrallerini bünyemize kattık. 2022 ve sonraki yıllarda da gerek yurt içi gerekse yurt dışı projelerimizle yeşil enerji alanındaki kurulu gücümüzü önce 100 MW’a, devamında da 500 MW’a kadar çıkartmayı hedefliyoruz. Mevcut 55,2 MWp kurulu gücümüzle yaklaşık 86.000 MWh elektrik enerjisi üreterek ortalama 40.000 konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılıyoruz.

Ürettiğimiz elektrik kaynağını sıfır emisyonlu, yenilenebilir temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinden sağlayarak karbon emisyonunu önemli ölçüde azaltıp yılda 55.728 ton karbonun atmosfere salımının engellenmesinde rol oynuyoruz. Bundan sonra yenilenebilir enerji alanında yapacağımız yatırımlarla sürdürülebilirlik konusunda ülkemiz için daha fazla katma değer yaratmayı hedefliyoruz.” dedi.

QNB Finansbank Bölge Müdürü Demirkol: “İklim değişikliğiyle mücadelede kararlıyız”

QNB Finansbank Bölge Müdürü Erçin Demirkol da şunları söyledi: “Sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığı odağına alan bir banka olarak, tüm iş kollarımızda karbon emisyonlarını azaltan projelerde yer almayı çok önemsiyoruz. QNB Finansbank olarak bu projelerde kreditör banka olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Banka olarak sürdürülebilir kalkınma konusundaki çalışmalar önceliğimiz. Yeşil Enerji ve Sürdürülebilir Enerji projelerinde yer alma, emisyonları azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadele etme konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Göktekin Enerji, Gülbahar GES’i 2020 yılında bünyesine katmıştı

Göktekin Enerji, 2020 yılında Gülbahar Elektrik Üretim A.Ş. firmasını bünyesine katarak Türkiye’nin büyük ölçekli lisanslı GES projelerinden birinin yatırımcısı oldu. Yıl sonunda tamamlanarak devreye giren santralde 58 binden fazla PV güneş paneli kullanıldı. Bu paneller güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek yılda 36.4 milyon kWs enerji üretilmesini sağlıyor.

Santral yeşil enerji üretmesi sebebiyle aynı zamanda yılda 21.8 milyon kg sera gazının da atmosfere salınımını engellemiş oluyor. Bu da 1 milyon ağacın yılda ortalama temizlediği karbondioksit miktarına denk geliyor.

Önceki İçerikShell net sıfır hedefi için enerji verimliliğini artırıyor
Sonraki İçerikKüresel elektrik talebi arttı, karbon emisyonları yükselişe geçti

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz