Ana Sayfa Etiketler YEKDEM

Etiket: YEKDEM

GENSED: “Lisanssız yönetmeliği geriye doğru işletilmesin”

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile ilgili açıklama yapan GENSED, yönetmeliğin geriye doğru işletilmesinin çok sayıda projenin finansman sıkıntısı yaşamasına neden olacağı uyarısı yaptı.  

Yenilenebilir enerji piyasasına bakış

Rüzgar ve güneş enerjisinde son yıllarda kaydedilen gelişmeye karşın YEKDEM bedellerinden YEKA ihalelerine, yatırımcıların döviz bazlı talebinden sanayicilerin şikayetine kadar bir çok sorun gündemdeki yerini koruyor.

YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi

EPDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında belirlenen YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi.

Yenilenebilir enerjide TL ile destek dönemi başlıyor

YEKDEM kapsamında 1 Temmuz itibarıyla devreye girecek hidroelektrik santralleri için kWh başına 40 kuruş, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için 32 kuruş, jeotermal enerji santralleri için 54 kuruş alım garantisi verilecek.

“Güneş enerjisi tahsisinde ihale devri de kapanmalı”

Yeni YEKDEM tarifesini değerlendiren Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, “Artık fiyatta teşvik devri kapandığına göre, tahsiste ihale devri de kapanmalı” dedi.

“TL’ye dönüş maliyetleri düşürür”

PAGEV Başkanı Eroğlu, YEKDEM’de alım fiyatının TL’ye çevrilmesinin maliyetleri düşüreceğini belirterek, “Sanayicinin faturasına yansıtılan YEKDEM bedelinde yüzde 67’ye varan indirim yatırım, üretim ve istihdama olumlu yansıyacak” dedi.

Yenilenebilir enerjide alım fiyatları TL’ye döndü

Cumhurbaşkanı Kararı ile YEKDEM kapsamında 1 Temmuz 2021 sonrasında uygulanacak alım fiyatları belli oldu. TL bazlı olarak belirlenen fiyatlar üçer aylık dönemler halinde güncellenecek.

YEKDEM 30 Haziran’dan sonra nasıl uygulanmalı?

Türkiye elektrik sektörünün tam dönüşümü için değişen piyasa ihtiyaçları doğrultusunda şekillenecek bir politika ekosisteminin oluşturulması önem taşıyor. 2020 yılının sonuna yaklaşırken, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları...

Rüzgar enerjisinde 2020’de 663 MW yeni kapasite devreye alındı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, rüzgar enerjisinde 2020 yılı ekim sonu itibarıyla işletmeye alınan 663 MW kapasiteyle birlikte 8 bin 300 MW kurulu güce ulaşıldı.

TMMOB: “818 santral elektriği 55-100 kuruştan kamuya satıyor”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, YEKDEM ile desteklenen 10 MW’den küçük tesislerin payının sadece yüzde 3 olmasını eleştirerek, toplam 818 santralin ürettiği elektriği 55-100 kuruştan kamuya sattığını savundu.