Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında 10 kilovat üstü lisanssız güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için elektrik üretim ve dağıtım şirketleri tarafından yapılacak proje onay ve kabul işlemlerine ilişkin bedelleri belirledi. EPDK’nin konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu bedellerden elde edilen gelirlerin tamamı gelir farkı düzeltme bileşeni işlemleri kapsamında dikkate alınacak. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tarafından ilgili başvuru sahiplerine tahakkuk ettirilen bedelleri “Elektrik Dağıtım Şirketleri Düzenleyici Hesap Planı”nda ve “602 Diğer Gelirler” hesabında ayrı bir alt başlıkta kayıt edilecek.

HER BİR MEGAVATSAAT İÇİN 278 – 2.574 LİRA OLACAK

Güneş enerjisine dayalı lisansız elektrik üretim tesisleri proje onay ve kabul bedelleri, Lisanssız Üretim Yönetmeliği (LÜY) kapsamında GES tesislerinin proje onay bedelleri, 10 kilovatsaat ila 1 megavatsaat üzeri LÜY kapsamında güneş enerjisi santrali (GES) üretim tesislerinin her bir megavatsaat için elektrik proje onayı, 278 lira ile 2574 lira arasında olacak.

LÜY kapsamında GES tesislerinin kabul bedelleri işi ise 10 kilovatsaat ila 1 megavatsaat üzeri LÜY kapsamında GES üretim tesislerinin her bir megavatsaat için kabul bedelleri 529 lira ile 2601 lira arasında değişecek.

Önceki İçerikGüneş teknolojileri “Solar İstanbul”da görücüye çıkıyor
Sonraki İçerik“Çatı pazarı 2020 yılında atağa geçecek”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz