Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi için yapılacak yatırımların artırılmasında yatırımcılara büyük görev düştüğünü ifade etti.

Yenilenebilir kaynaklardan rüzgâr enerjisiyle üretilen elektriğin öneminin vatandaşlara ve kamunun tüm taraflarına iyi anlatılması gerektiğini aktaran Yılmaz, bunun konvansiyonel kaynaklarla kıyaslanarak yapılmasının, kolay anlaşılma açısından fayda sağlayabileceğini söyledi. Yılmaz, söz konusu yenilenebilir kaynaklara hala petrol, kömür gibi kaynakların alternatif olduğuna dikkati çekerek, “Bunu anlatmakta yatırımcılara da büyük görev düşüyor. Rüzgârı başka bakanlıklarımıza da iyi anlatmamız lazım.” diye konuştu.

“EPDK OLARAK DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Yenilenebilir enerji yatırımlarında sürdürülebilir ve temiz bir çevrenin de dikkate alındığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti: “Rüzgâr enerjisi yatırımlarının ülkemizin geleceği olduğunu anlatmalıyız. Bu yatırımların belki ileride Türkiye’yi üretim merkezi haline getirebilecek bir yolun da başlangıcı olduğunu anlatmalıyız.

Bugün doğal gaz dağıtım sektöründe kullanılan malzemenin, teçhizatın yüzde 95’i yerli ve yurt dışına ihraç ediliyor. Bu, neden rüzgârda ve yenilenebilir kaynaklarda olmasın?” Yılmaz, EPDK olarak yenilenebilir enerjiye desteklerinin süreceğini belirterek, “Önümüzdeki yılın nisan ayında 2 bin megawattlık RES için başvuruları alacağız.” dedi.

Enerji sektöründeki tüm paydaşlarla Türkiye’de rüzgâr enerjisi tesislerinin kurulum kolaylığını da artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “EPDK olarak sektörle birlikte tüm problemlerimizi çözmek için elimizden gelen gayreti bundan sonra da göstereceğiz. Yeter ki yatırım yapılsın. Yatırım demek, enerji demek, Türkiye’nin geleceği demek. Rüzgâr enerjisi, memleket meselesi.” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerik“YEKA-1 başarı hikayesi olmak zorunda”
Sonraki İçerik2020’de YEKDEM’den 817 santral yararlanacak

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz