Denizbank yenilenebilir enerji desteği

DenizBank pandemi koşullarında ekonomiye ve sürdürülebilir büyümeye taze kaynak sağlayacak çeşitlilikte olan ve önemli kısmı çevre dostu ve sürdürülebilir projelerde kullanılmak üzere uluslararası piyasalardan 435 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi temin etti.

DenizBank kredi portföyünde yer alan 100 milyon dolarlık Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kaynaklı fonun 50 milyon dolarını doğrudan yenilenebilir enerji sektörüne ve enerji verimliliğini artırıcı projelere tahsis edecek.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYA DESTEK TEMEL MİSYONUMUZ”

7 yıla varan vade ve yatırımcı çeşitliliği açısından önem taşıyan kaynağın, uluslarararası yatırım ve kalkınma kuruluşları, kurumsal yatırımcılar ve ticari bankalar tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleyen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Sürdürülebilirliğe ve bu kapsamda sürdürülebilir büyümeye destek vermek banka olarak temel misyonumuz” dedi.

Hakan Ateş, DenizBank’ın elde edilen kaynak ile sürdürülebilirlik politikası kapsamında, çevresel ve sosyal kalkınmaya dönük yatırımlara destek sağlamayı sürdüreceğini ve söz konusu kaynağın enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinde, finansmana erişimi kısıtlı olan kadın girişimcilerin desteklenmesinde ve DenizBank’ın stratejik önem atfettiği tarım sektöründe kullandırılacağını vurguladı.

Verilen bilgiye göre, Credit Suisse AG ve Emirates NBD Capital Limited koordinatörlüğünde, yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı şeklinde gerçekleşen işleme 13 yatırımcı katıldı. Kredinin en büyük dilimlerini, 150 milyon dolar ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve 100 milyon dolar ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) sağladı.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş

“TAZE KAYNAKLA EKONOMİMİZİ DESTEKLİYORUZ”

Bu seküritizasyon işlemiyle birlikte bankanın, 2019 yıl sonundan itibaren sendikasyon, ikili anlaşmalar, yatırım ve kalkınma kuruluşlarından alınan fonlar aracılığı ile yurtdışından sağladığı kaynağın toplam miktarı 3.5 milyar doları aştı.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, ülke ekonomisine taze kaynak sağlamanın büyük önem taşıdığı bu dönemde, yurtdışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak getirmeye devam etmekten gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu: “2019 sonundan bu yana aldığımız toptan fonlama miktarı 3,5 milyar doları geçti. Hatırlanacağı üzere Aralık 2019’da uluslararası piyasalardan toplanan 1,1 milyar dolar taleple o yıl içinde bir Türk bankası tarafından sağlanan en büyük taze finansmana imza atmıştık.

Kısa süre önce de bu kaynağın önemli bir bölümünü yüzde 115 oranı ile yeniledik. İlave olarak yatırım ve kalkınma bankalarıyla 250 milyon dolar tutarında 6 yıla varan vadelerde anlaşmalar yaparak belediyeler, tarım, küçük işletmeler ve enerji verimliliği alanlarını destekledik. Şimdi de 435 milyon dolarlık seküritizasyon işlemi ile ekonomimize katkımızı güçlü şekilde sürdürüyoruz. Bu işlemin yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon piyasasının önünü açacağına da inanıyoruz.”

“KREDİDE 7 YILLIK VADE TÜRKİYE’YE GÜVENİN GÖSTERGESİ”

Temin edilen kredinin, 7 yıla uzanan vadesi ve uygun maliyetiyle Türkiye’ye yönelik artan güvene işaret etmesinin de ayrıca memnuniyet verici olduğunu kaydeden Hakan Ateş, “ABD, Avrupa ve Asyalı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gören kaynağın önemli bir kısmının sürdürülebilir finansman hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir ve enerji verimliliği alanlarındaki yeşil projelere, finansmana erişimi kısıtlı olan kadın girişimcilere ve çiftçilerimize kullandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’ye ve sektörlerimize hayırlı olmasını diliyor, 13 yatırımcımıza teşekkürlerimizi iletiyorum. ENBD gibi kuvvetli bir grubun hissedarlığında Seküritizasyon Programımıza ek olarak Varlık Teminatlı Menkul Kıymet ve Orta Vadeli Tahvil İhraç (MTN) Programları aracılığıyla da ülkemize yeni uzun vadeli kaynak sağlamaya devam edeceğiz”diye konuştu.

IFC: “ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAKTAN MUTLUYUZ”

IFC Avrupa ve Orta Asya Finansal Kuruluşlar Grubu Başkanı Vittorio di Bello, yaptığı değerlendirmede, “Sağladığımız finansmanla özellikle bu zorlu dönemde, Türkiye’de tarımla uğraşan küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemekten, bir yandan işlerinin sürekliliğini sağlarken, diğer yandan ülke ekonomisinin büyümesine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. DenizBank ile iş birliğimizi, bu vizyonla güçlendireceğimize inanıyorum. Ayrıca Türkiye’de finansmana erişimde zorluk yaşayan iş alanlarını ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluşturmak üzere çalışmalarımız da devam edecek” dedi.

DenizBank Genel Müdürlük
DenizBank Genel Müdürlük binası

“DENİZBANK’A DUYULAN GÜVENİN GÖSTERGESİDİR”

EBRD Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink de krediyle ilgili olarak, “Bu birçok açıdan tarihi bir işlem. Öncelikle, Emirates NBD hissedarlığında DenizBank’ın seküritizasyon programına dönüşü niteliğinde. İkincisi, EBRD’nin kadın girişimcilere ve küçük ölçekli işletmelerin yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık azaltma ve su tasarrufu gibi alanlardaki yeşil yatırımlarına yönelik yeni finansman sağlamasına imkân veriyor. Son olarak da AB, Türkiye Kredi Garanti Fonu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile güçlerini birleştiren EBRD ve DenizBank, bu kaynak ile daha büyük bir etki yaratma şansı yakalayacak” dedi.

İşlemin aranjör kurumlarından Credit Suisse’in Global Finansman ve Yapılandırılmış Finansman Ürünleri Başkanı Lawrence Fletcher ise işleme ilişkin, “Credit Suisse olarak DenizBank’ı böyle kritik bir finansmanın koordinasyonu ve yapılandırılmasında desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Söz konusu işlem, yatırımcıların DenizBank’a, üst yönetimine ve hissedarı Emirates NBD’nin desteğine duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir” diye konuştu.

“DENİZBANK’IN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR”

İşlemin diğer aranjör kurumu Emirates NBD Capital’den Sermaye ve Sendikasyon Piyasaları Sorumlu Müdürü Hitesh Asarpota da değerlendirmesinde koordinatör pozisyonunda bu işlemde yer almaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek “ Yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemlerinin, Türkiye’de bankalar için uzun dönemli dış kaynak sağlamak üzere her zaman değerli bir enstrüman olduğunu biliyoruz.

DenizBank’ın son derece kapsamlı bir yatırımcı havuzundan sağladığı 435 Milyon dolar kaynak, Bankanın güçlü yönetiminin ve kurumsal yatırımcılardan aldığı kuvvetli desteğin önemli bir göstergesidir” dedi.

Bu haber ilginizi çektiyse Sürdürülebilirlikte yüzde 40 kriteri haberimiz de ilginizi çekebilir.

 

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.