2015 yılı sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan Brisa,2015 yılında çevre koruma çalışmalarına 869 bin dolar tutarında yatırım yaptı.
Brisa’nın kurulduğu yıldan bu yana 1 milyar doları aşkın yatırım yaptığını ve sürdürülebilirlik çalışmalarının bu yatırımlarda önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay; “Sürdürülebilirliği işinin temel yapı taşı olarak gören bir şirket olarak bundan tam otuz sene önce Yeşil Baca Ödülü’ne ve Çevre Ödülü’ne layık görülmüştük. Yıllar içinde gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler ve geliştirmelerle bugün birçok alanda öncülük ediyor ve liderliğimizi sürdürüyoruz.
CDP İklim Değişikliği programında en yüksek performans değerlendirmesi ile “Türkiye İklim Saydamlık Liderleri” arasında yer alan en iyi endüstri şirketi olmamız da bunun güzel bir örneği. 2015 yılı da sürdürülebilirlik stratejimizin ve bu alanda yürüttüğümüz çalışmaların meyvelerini aldığımız bir yıl oldu. Elde ettiğimiz tüm sonuçlar hem şirketimizin hem de ülkemizin ekonomik, sosyal ve çevresel gelişimi için emek veren Brisalıların ortak başarısıdır. Bundan sonraki süreçte de enerji ve su verimliliği alanındaki çalışmalarımıza, sosyal sorumluluk ve biyoçeşitlilik projelerimize, kamu kuruluşlarına ve sivil insiyatiflere olan desteklerimize devam ederek ülkemiz ve geleceğimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

SERA GAZINI YÜZDE 22 AZALTTI
Brisa, rapor döneminde enerji yönetimi ve doğal kaynakların etkili kullanımıyla ilgili dikkat çekici sonuçlar elde etti. 2008 yılına kıyasla enerji verimliliğinde 13 kat tasarruf sağlayarak birim üretim başına sera gazı salımını yüzde 22 oranında azalttı. Böylece, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Evsel su kullanımının azaltılması ve atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmaları sonucu ise 2008 yılına kıyasla %46 iyileşme elde ederek 2020 yılı su tüketimini azaltma hedefinin %75’ini gerçekleştirmiş̧ oldu. Böylece, CDP Global Su Raporu’nda B değeri ile Türkiye’deki en yüksek performansa sahip şirket oldu.

BANDAG MARKASIYLA 127 BİN LASTİK KAPLADI
Atıkların azaltılması konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiren Brisa, LASDER ile ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşümüne destek verdi ve Bandag markası ile 127.000 lastik kaplayarak hammadde tasarrufu sağlanmasına katkıda bulundu. WWF Türkiye Yeşil Ofis programını da başarıyla uygulayan Brisa, 2014 yılına kıyasla organik atık miktarını yüzde 17,5 oranında azalttı.
2015 yılı itibariyle Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya başlayan Brisa, tüm paydaşlarını sürdürülebilirlik alanına odaklanmaya teşvik etmek üzere ‘Brisa Sorumlu Satınalma Politikası’nı ve sorumlu iş yapış̧ anlayışının bir sonucu olarak ‘Brisa Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Politikası’nı yayınladı.
Şirket, 2013 yılında imzaladığı Birleşmiş̧ Milletler İş’te Eşitlik Bildirgesi kapsamında başlattığı istihdam, farkındalık ve destek çalışmalarını da başarıyla sürdürüyor. Brisa Akademi sektörün gelişimi için 2015 yılında toplam 33.200 saatlik eğitim vererek bilgi ve tecrübelerini paydaşlarına aktardı.

SOLAR IMPULSE PARTNERİ OLDU
“Yolculuğunuzun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonu doğrultusunda önemli toplumsal projelere imza atan Brisa, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen Solar Impulse projesinin Türkiye resmi partnerliğini üstlendi.Şirket aynı zamanda güvenli ve emniyetli sürüş̧ bilincini arttırmak için Lassa Yola Sağlam Çık projesi kapsamında, 2015 yılında, 32 şehirde 44 noktayı ziyaret ederek 5.501 uzun yol sürücüsünün tansiyon, kan şekeri ve vücut kitle endeksi ölçümlerini yaptı. Bridgestone “#Emniyetimiziçin2dk” projesi kapsamında, 2015 yılında, yaklaşık 30.000 aracın diş derinliğini, hava basıncını ölçümü ve dengelemesini gerçekleştirdi. “Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi” kapsamında 20 ilde 155 köyü̈ gezerek 9.500 çiftçiye ulaştı.

LASSA TAKIMI 184 MADALYA KAZANDI
Brisaspor çatısı altındaki Lassa takımı 2015 yılında katıldığı 13 ulusal ve 33 uluslararası müsabakada 184 madalya ile büyük başarılar elde etti. WWF Türkiye işbirliğiyle Turnalar Hep Uçsun projesini de sürdüren Brisa, biyoçeşitliliğin korunması için çalışmaya devam ediyor.
Brisa’nın 2013 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 maddesini kapsayan 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’na http://www.brisa.com.tr/surdurulebilir-yaklasimimiz-1/surdurulebilirlik-raporlarimizadresinden ulaşılabiliyor.

Önceki İçerikYeşil Nesil Restoran oldu
Sonraki İçerikYeşil nokta ödülleri için geri sayım

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz