Borusan EnBW Enerji

Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD), 80 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Borusan EnBW Enerji’den yapılan açıklamada, “çevreci ve kapsayıcı” nitelikte sağlanan bu krediyle yenilenebilir enerji yatırımlarının yeni bir ivme kazanacağı belirtildi. Bu iş birliğinin gençlerin yeşil yaka olarak istihdamının artırılmasına yönelik bir kapsayıcılık projesini de içerdiği bildirildi.

Toplam kurulu gücü 720 MW’ye ulaşan ve rüzgâr enerjisi alanında da sektörün önde gelen oyuncularından biri olan Borusan EnBW Enerji, 2020 yılında da EBRD’den Kıyıköy Enerji Santrali’nin kapasite artışı projesi için 37 milyon dolar tutarında kredi desteği sağlamıştı.

Borusan EnBW Genel Müdürü Amasyalı: “Gençlerin yeşil yaka olarak istihdamına katkı sağlayacak”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı
Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, bu iş birliğinin yenilenebilir enerji alanında öncü çalışmalara imza atabilmeleri için önemli bir araç olduğunu ifade ederek, “Kurulduğu günden bugüne yenilenebilir enerji sektörünün önemli bir temsilcisi olan Borusan EnBW Enerji, EBRD ile bu iş birliği ile yenilenebilir enerji yatırımlarının sürekliliğini sağlayacak.

Kız öğrenciler başta olmak üzere sektörde gençlerin yeşil yaka olarak istihdamının artırılmasına yönelik kapsayıcılık projemize de katkı sağlayan bu iş birliği, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarıyla oluşturulan sürdürülebilirlik stratejimize güçlü bir destek verecek.” dedi.

“Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne de katkı sağlayacak”

Borusan EnBW Enerji

Genel Müdür Enis Amasyalı, EBRD ile bu yeni iş birliğinin Borusan EnBW Enerji’nin yenilenebilir enerji alanında büyümesine destek verirken, Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne de katkı sağlayacağını söyledi. Verilen bilgiye göre  EBRD kredisi kapsamında Borusan EnBW Enerji, gençlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdamına yönelik ihtiyaç duydukları becerileri kazanmaları için yeni bir programı da hayata geçirecek.

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten şirket, Türkiye işgücü piyasasında yeterince temsil edilmeyen kadınların yenilenebilir enerji sektöründe istihdamının artırılmasına yönelik desteğini artırmayı da hedefliyor.

EBRD Direktörü Aida Sitdikova: “Hedef yeşil gündemi ilerletmek”

EBRD Energy Eurasia Direktörü Aida Sitdikova
EBRD Energy Eurasia Direktörü Aida Sitdikova

EBRD Energy Eurasia Direktörü Aida Sitdikova krediyle ilgili  şunları söyledi: “Yeşil gündemini ilerletmek ve Paris Anlaşması kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmek için Türkiye’nin, Borusan EnBW Enerji gibi sürdürülebilir bir finansal temele sahip güçlü, deneyimli yenilenebilir enerji yatırımcılarına ihtiyacı var. EBRD, bu Türk-Alman girişimiyle ortaklığını pekiştirmekten ve yeşil enerji kaynaklarının dağıtımını hızlandırmaktan mutluluk duyuyor.”

Önceki İçerikTürkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü 7.816 MW’ye ulaştı
Sonraki İçerikTurkcell’in 2030 yılı hedefi yüzde 100 yenilenebilir enerji

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz