Akbank Bağdat Caddesi Şubesi

2021 yılının başında güncellediği sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında önemli bir dönüşümden geçen Akbank, bu alana liderlik eden uluslararası bankalar arasında yer aldı.

Global FinanceGlobal Finance tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Finansman Ödülleri 2022 kapsamında Akbank, üç önemli ödülün sahibi oldu. Sürdürülebilir finansmanla ilgili çevresel ve sosyal etki değerlendirmesinden yönetişim yapısına pek çok kriterin değerlendirildiği ödül programında Akbank bu yıl ilk kez verilen ülke ödüllerinde “Sürdürülebilir Finansmanda Türkiye’nin En İyi Bankası” seçildi.

Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil “Somut taahhütlerden oluşan sürdürülebilirlik stratejimizin ışığında kısa zamanda kat ettiğimiz önemli mesafeden dolayı mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilir finansman, stratejimizin merkezindeki dört değer alanından biri. Türkiye’de sürdürülebilir finansman alanında uzun vadeli taahhüt veren ilk mevduat bankası olarak, bu yıl Global Finance tarafından bu alanda ilk kez verilen ülke ödüllerinde “Sürdürülebilir Finansmanda Türkiye’nin En İyi Bankası” seçilmemizi çok anlamlı buluyoruz. Sosyal bonolar ve sürdürülebilir proje finansmanındaki başarılarımızla da sınırları aşarak coğrafyamızda lider gösterilmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Hakan Binbaşgil: “Yenilenebilir enerji kredilerinin payı yüzde 84’e ulaştı”

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil

Hakan Binbaşgil, sektöre ve müşteriye özel yenilikçi sürdürülebilir finansman ürünleriyle yeşil dönüşüm yolculuklarında müşterilerin yanında olduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bu kapsamda, sürdürülebilir finansman alanında taahhütlerimizi açıkladığımız 2021 başından beri 37 milyar TL kredi desteği sağladık. Tüm segmentlerde geliştirdiğimiz müşterilere özel çözümlerimiz pozitif etki yaratıyor. Elektrikli araç üretimi ve satın alımı, demiryolu ulaşımı gibi öncü finansman yapılarımızla mobilitenin düşük karbon ekonomisine geçişini destekliyoruz. Yenilenebilir enerji projelerinin toplam enerji üretim kredilerimiz içerisindeki payı ise % 84 gibi yüksek bir orana ulaştı.

Sürdürülebilirlikle ilintili fonlama alanında da Türkiye’de hedef belirleyen ilk ve tek banka olduk. 2021’de farklı ve öncü işlemlerimizle 2 milyar dolardan fazla sürdürülebilir fonlama sağladık. Böylece 2021 yılı için %30 olan toplam borçlanma içindeki sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma hedefimizi de aştık. Bu oran, 2021 yıl sonu itibariyle %40’a, 2022’nin birinci çeyreği itibarıyla ise %45’e ulaştı.”

Türkiye’nin İlk Yurtiçi Sosyal Bonoları

Akbank olarak diğer bir farklılığın ise bu alanda bireylere sunulan yenilikçi yatırım ürünleri olduğunu ifade eden Binbaşgil,  “Sağlık yatırımlarına finansman sağladığımız “Türkiye’nin İlk Yurtiçi Sosyal Bonoları” ve Ak Portföy’ün sürdürülebilirlik temalı fonları ise 2022’nin ilk çeyreği itibarıyla toplam 3 milyar TL hacme ulaştı.

Yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz, borçlanma işlemlerimiz ve bu alandaki uluslararası girişimlere desteğimizle sürdürülebilir finansman alanındaki liderliğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikGüzel Enerji ilk 6 ayda 50 OtoJet şarj ünitesi kuracak
Sonraki İçerikAltınyıldız Yeşil Çatı projesiyle elektriğini güneşten üretiyor

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz