TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından (TUG), 2009 yılından bu yana 2 bin metre yükseklikteki Saklıkent’te gerçekleştirilen etkinlik, toplumda astronomi farkındalığı yaratmayı amaçlıyor.

3 gün sürecek Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde katılımcılar Saklıkent’te kendi çadırlarında konaklayacak. Katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşması hedeflenirken etkinlik boyunca, astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gök cisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler yapılacak.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ziyareti ve çeşitli atölye çalışmalarını da içeren etkinlik süresince, çocukları motive edici yarışmalar da gerçekleştirilecek.

BİLİM-TOPLUM BULUŞMASI İÇİN ÖNEMLİ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğa laboratuvarı olduğunu söyledi. Ergin, gökyüzünü herkesin doğru öğrenmesi gerektiğini, toplumun bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tarz etkinliklere katılmanın çok faydalı olacağını dile getirdi.

Astronomideki keşiflerin önemli bir kısmının gözlem araçlarıyla gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapıldığına işaret eden Ergin, gökyüzü kampı niteliği taşıyan şenliğin bilim-toplum buluşması anlamında önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.

Ergin, tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılım şartlarına değinerek, “Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılımcı belirlenmesi ve şenliğin yürütülmesi konularında yaptığımız değişikliklerle başvurular internet ortamından bireysel veya aile adına yapılabiliyor. Son 5 yılda, 2 kezden fazla gözlem şenliğine katılanlar bilgisayarla belirlenen kuraya dahil edilmiyor.” diye konuştu.

Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılmak için bu yıl 3 bin 247 kişinin müracaat ettiğini belirten Ergin, başvuru formunu dolduran adaylar arasında çekilen kura sonucu 347 kesin katılımcının belirlendiğini söyledi.

Önceki İçerik“Elektrikli araç, dizelin tahtını sarsmaz”
Sonraki İçerikAlbayrak: “Rüzgar enerjisi ihalesi haftaya neticelenecek”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz