Genç MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Çakır ve beraberindeki topluluk, ziyarette 1 milyon metrekareye yakın kapalı alana sahip dünyanın ilk 5 fabrikasından biri olan tesislerde buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, telefon üretim alanlarını gezdi. Kendisini ziyaret eden Genç MÜSİAD üyeleri ve PAÜ Değişim ve Gelişim Topluluğu üyelerine fabrikayla ilgili bilgiler veren Zorlu, üretilen her televizyon ya da beyaz eşya ürününün yaklaşık yüzde 80’ini ihraç ettiklerini, yıllık 2.5 milyar dolar ihracat yaptıklarını belirtti. Zorlu, Vestel City de çalışan sayısının 14 bin, yan kollarla birlikte 25 bin kişiye ulaştığını söyledi.

ZORLU’NUN 2020 HEDEFİ
Ziyaretçilere, enerji yatırımlarının daha da arttırılması gerektiğini anlatan Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya nereye gidiyorsa bizim de yönümüzü o tarafa çevirmemiz gerekiyor. Dünyada gerek jeotermal, gerekse güneş enerjisi yatırımları hızla artmaya devam ediyor. Türkiye’de de bu alanlarda ya da farklı enerji kaynaklarının kullanılması noktasında yapılabilecek çok şey var. Örneğin, Denizli-Kızıldere Jeotermal tesisleri Zorlu bünyesine katıldığında 5 megavat enerji üretimi yapılabiliyorken bu rakamı ilk iki ayda 15 megavata çıkardık. Pakistan’da 200 megavat güneş enerjisi üretimi yatırımlarına başladık. Zorlu Enerji olarak First Solar ile 26 ülkede distribütörlük çalışmalarına başladık. 2020 hedefimiz, 600 megavat üretim kapasitesine sahip olmak. Vestel olarak insansız hava aracı yaptık. İnşallah silahlısını da mayıs ayının sonunda uçuracağız.”

“RAKİBİ OLMAYAN UYUR”
Ziyarette gençlere rekabetten kaçınmamaları gerektiğini anlatan Zorlu, “Ne iş yaparsanız yapın, rakiplerinizden rahatsız olmayın. Rakibi olmayan uyur. Başarı için sadece beyin gücü yetmez, alın teri de dökün. Türkiye’nin daha da gelişmesini istiyorsanız, yerli ürün kullanın. AR-GE’ye önem verir, işinizi sever, hayal kurar, ama hayalci olmazsanız her zaman üzerine koyarak ilerlersiniz. Zorlu olarak 20 yıldır hep bu strateji ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
Genç MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Çakır, Ahmet Nazif Zorlu’ya teşekkür edip, yerli üretimin desteklenmesi ve Türkiye’nin gelecekte süper güç olabilmesi için daha çok mega fabrikalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ahmet Nazif Zorlu ve Genç MÜSİAD üyeleri, Vestel AR-GE merkezi ve çağrı merkezini gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Ayrıca Zorlu, PAÜ Değişim ve Gelişim Topluluğu öğrencilerinden geziye katılanlar arasından dördüne staj sözü verdi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.