Sabancı Holding kuruluşlarından Yünsa yaptığı açıklamada,  2018 yılında enerji verimliliği projeleriyle birim ürün başına tüketilen toplam enerjiyi 2015 yılına göre yüzde 11 oranında azalttığını duyurdu.

Yünsa’nın enerji verimliliği konusundaki çalışmalarını aktaran Yünsa Genel Müdürü Nuri Düzgören, doğrudan yatırımları, sağladığı istihdam ve sektörde yetenekli çalışanların gelişimine katkısıyla Türkiye ekonomisine değer katan Yünsa’nın faaliyetlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini, Sabancı Grubu’nun etik ve sosyal sorumluluk ilkelerini temel alarak yönettiğini söyledi. Düzgören Yünsa’nın bu doğrultuda temiz üretim odaklı, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir iş modeliyle faaliyetlerine devam ettiğini ve 2015’e göre birim ürün başına tüketilen enerjinin  yüzde 11 azaltıldığını kaydetti.

YAKLAŞIK 1.8 MİLYON TL TASARRUF

Yünsa Genel Müdürü Nuri Düzgören, “2018 yılında devam ettiğimiz enerji verimliliği projeleri ile birim ürün başına tüketilen toplam enerjiyi baz yıl olarak belirlediğimiz 2015 yılına göre yüzde 11 oranında azaltarak 1 milyon 794 bin TL tasarruf sağlamayı başardık. Artan enerji verimliliği sayesinde iklim değişikliğine olumsuz yönde etkisi olan sera gazı emisyonlarının yoğunluğunu, da aynı oranda azaltarak 150 ağacın bir yılda bünyesine alabileceği karbon dioksit miktarı kadar tasarruf sağlamış olduk” dedi.

Nuri Düzgören, enerji tüketimini ölçüp değerlendirerek proaktif önlemler almanın ve üretilen her metre kumaş başına daha az enerji kullanmanın Yünsa için stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak şunları ekledi: “Günümüzde enerjinin ve enerji yönetiminin her geçen gün daha büyük önem kazanması ile birlikte enerji verimliliği daha da kritik bir konu. Yünsa olarak, uyguladığımız standartlar ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanma yönünde geliştirdiğimiz projeler ile sürdürülebilirliği destekliyoruz ve ISO 50001 belgesi ile bu alandaki çalışmalarımızı belgeliyoruz.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SU PROGRAMLARI

Yünsa, ayrıca sürdürülebilir üretim amacıyla kurulan Sustainable Apparel Coalition (SAC)’ın geliștirdiği Higg Index Facility Environment Management (FEM) modülü ile de çevresel sürdürülebilirlik performansını ölçüyor.

Verilen bilgiye göre CDP iklim değişikliği programına 2010 yılından beri katılan Yünsa, 2017 Yılı CDP İklim Değişikliği Programı ve 2017 Yılı CDP Su Programı’nda her iki kategoride de B performans skorlarını aldı. Lider ve rekabetçi konumunu geliştirilerek çevresel sürdürülebilirlik konularında uluslararası platformlarda başarılarını sürdürmeye devam eden Yünsa, 2018 yılında da CDP İklim Değişikliği ve CDP Su Programlarına katıldı.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.