Smart Energy’nin, Türkiye ve Avrupa’nın en büyüğü olarak kurduğu güneş paneli fabrikası üretime geçerken, stratejik ortak SUMEC de yeni yatırım planlarını açıkladı. İlk üretim gününde Gebze’deki fabrikayı ziyaret eden ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Davut Kavranoğlu ile görüşen SUMEC yöneticileri, Türkiye’de büyüme kararı aldı.

Yıllık üretim kapasitesi 1.2 GWp olacak şekilde planlanan fabrika, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve ABD’ye ihracat da yapacak.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük panel üreticisi ünvanına sahip olacak fabrika, ilk üretim gününde önemli konuklara ve önemli kararlara ev sahipliği yaptı. Dünyanın en büyük 500 şirketinden biri olan SUMEC’in en üst düzey yöneticilerinin yanı sıra SINOSURE yöneticisi Difan Wang da Türkiye’ye gelerek ilk üretim gününde Smart Energy’nin yanında yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Davut Kavranoğlu da, 19 Ağustos, Cumartesi günü fabrikayı ziyaret ederek Çinli yöneticiler ile bir araya geldi. Kavranoğlu, devletin yerli ve yeşil enerjiye verdiği desteği vurguladı.

“YENİ İPEK YOL PROJESİNDE TÜRKİYE EN BÜYÜK ORTAĞIMIZ”

Bu ziyaret sırasında Türkiye’ye ilişkin yatırım planlarını da açıklayan SUMEC CEO’su Jibo Cai, Çin’in iki bin yıl boyunca iki kıtayı birbirine bağlayan Doğu ile Batı arasında medeniyet köprüsü olan ‘İpek Yolu’nu yeniden canlandırmak istediğine dikkat çekerek, “Yeni İpek Yolu projesinde Türkiye’yi en büyük ortağımız olarak görüyoruz” dedi. Jibo Cai, Smart Energy ile birlikte Gebze’de hayata geçirdikleri güneş paneli fabrikasının bu açıdan büyük önem taşıdığını vurguladı.

SUMEC iştiraklerinden Phono Solar’ın CEO’su RongKun Li de, bu fabrikada üretilen güneş panellerinin bir alıcısının da Avrupa ülkeleri olacağına dikkat çekerek, “Türkiye bizim için Avrupa’ya açılan bir kapı” dedi.

Yenilenebilir enerjinin Türkiye’de gelişimine katkıda bulunacak bu fabrikanın ihracat konusunda da önemli bir rolü olacağına dikkat çeken RongKun Li, sözlerine şöyle devam etti: “Smart Energy ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu yatırımın devamı gelecek. Bu fabrikayı yatırımlarımızın ilk adımı olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönemde ikinci, üçüncü hatta dördüncü fabrikayı da açmak istiyoruz. Amacımız güneş enerjisi alanında önemli çalışmalara imza atmak. Smart Energy ile ilk etapta 400 MW’lık hattı devreye alıyoruz. Ancak hedefimiz kısa sürede üretim kapasitesini 1.200 MW’a çıkarmak. Attığımız bu ilk adımın devamı gelecek; en büyük hedefimiz güneş hücrelerini Türkiye’de üretmek.”

İLK YERLİ GÜNEŞ PANELLERİ

Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ ise, Gebze’de 23 bin 500 metrekarelik alanda üretime geçen Smart Solar fabrikası ile ilk yerli üretim panel konusunda önemli bir iş birliğine imza attıklarını belirterek, “Güneş enerjisi alanında Smart Energy ve SUMEC gibi deneyimli iki şirketin güçlerini birleştirmiş olması, sadece bizlere değil ülkemize de katmadeğer yaratacak bir işbirliği” dedi.

Gebze’deki üretim tesislerinde daha başlangıçtan itibaren tüm dünyada kabul görmüş kalite standartlarında PERC, bifacial, çift-cam gibi yeni nesil modüller, yeni jenerasyon çift yönlü güneş panellerinin üretimini yapacaklarını belirten Demirdağ, şu bilgileri verdi: “Bu durum bize ihracatta da büyük avantajlar sağlayacak.

AVRUPA VE ABD’YE İHRACAT DA YAPACAK

İlk üretim panellerimizin alıcıları Türkiye’den, ancak hedefimiz ilk yılın sonunda Avrupa’ya hatta ABD’ye ihracat yapmak. Gebze’de ürettiğimiz panelleri dünyanın birçok ülkesine satarak, ülkemize yeni bir ihracat kapısı açmış olacağız. Phono Solar markasının üretim haklarını devraldık ve Avrupa’ya yönelik tüm satışlarını buradan yapacağız. Bu yatırım stratejik ortaklarımıza hem lojistik hem de maliyet açısından büyük bir avantaj sağlarken, ülkemiz açısından da önemli bir katma değer yaratacak.

Hedeflediğimiz kapasite artırımı için gerekli izin ve yatırım teşvik belgemizi aldık. Fabrikamızı kurarken tüm yatırımlarımızı geleceği düşünerek yaptık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem kendi güneş enerjisi santrallerimizi (GES) kurarak hem de bu alana girmek isteyen yatırımcılara hizmet vererek yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’de gelişimi için çalışmaya devam edeceğiz. Bunlardan biri de hücre üretimi olacak.”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.