İç mimaride yeni trend, geçmiş ile gelecek arasındaki bağı kopartmamak. Bu bakış açısıyla tasarlanan mekânlar hem hızla gelişen modern dünya içerisinde kültürlerin yok olmasını engelliyor, hem de ihtiyaçlara cevap veriyor.

YÖRESEL SİMGELER KULLANILIYOR
İnsanların yüzyıllar içerisinde ihtiyaçları doğrultusunda büyük emeklerle oluşturdukları kültür öğelerinin çok önemli bir miras olduğunu söyleyen AA Design Kurucusu İç mimar Aytaç Akyüz, “Biz çalıştığımız bölgelerde o yörelerin simgesi durumuna gelmiş, o yöreyi, o bölge insanını anlatan ürünleri kullanmayı gerçekten çok önemsiyoruz. Çünkü ortaya çıkan tüm o kültür öğeleri uzun süreçler içerisinde bugünkü formlarını alıyor ve geçtiği her neslin izlerini taşıyor. Ayrıca bu ürünlerin çoğu el emeği ile ortaya çıkıyor ve bu onları paha biçilmez yapıyor” dedi.

İHTİYAÇLAR DA GÖZÖNÜNDE TUTULUYOR
Yöresel çizgileri mekân tasarımlarında kullanırken modern dünyanın ihtiyaçlarını da göz önünde tuttuklarının altını çizen Akyüz, “Tasarladığımız mekânlarda önceliğimiz insanların isteklerine cevap vermek. Çünkü insanlar daha lüks restoranlarda daha akıllı evlerde oturmak istiyor. Teknoloji ilerledikçe bunun sonu gelmeyecek. Biz de devamlı buna uyum sağlayarak kendimizi daha yukarı çekmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de yüzyıllardır oluşmuş kültürlerden esinleniyoruz” diye konuştu.

Önceki İçerikTAV, en çevreci havalimanları arasına girdi
Sonraki İçerik“Güneş en önemli enerji kaynağı olacak”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz