Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2018 yılı YEKDEM başvurularının alınması hakkında sitesinden bir duyuru yayınladı.

Buna göre, YEKDEM Yönetmeliğinin 5’inci ve devamı maddeleri uyarınca 2018 yılında YEK destekleme mekanizmasından yararlanmak isteyen üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin en geç 31 Ekim 2017 tarihi sonuna kadar Kuruma başvurmaları gerekiyor. 31 Ekim 2017 tarihi itibariyle Kuruma ulaşmamış evrak dikkate alınmayacak.

Başvuru yapmak isteyen üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin;
YEKDEM Yönetmeliğinin;
Ek-1 Başvuru Dilekçesini,

7’nci maddesi uyarınca alınan 3 Ekim 2013 tarihli ve 4635-13 sayılı Kurul Kararına göre hazırlanmış bu Duyuruya ekli Bilgi Formunun ilgili nüshasında öngörülen ve “Açıklamalar” bölümünde ilaveten istenen bilgileri,

Başvuruya konu üretim tesislerinin üretim lisanslarında derç edilmiş kurulu güç, ön görülen ortalama yıllık üretim miktarı, bildirim adresi vb. diğer bilgiler esas alınacağı için üretim lisansının gerekli tadiller yapılmış güncel halini başvuru dosyasında Kuruma sunmaları gerekiyor.

YEKDEM başvuruları 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, YEK Kanunu, YEKDEM Yönetmeliği ve elektrik piyasası mevzuatı hükümleri çerçevesinde inceleniyor. YEK Destekleme Mekanizmasından 2018 yılında yararlanmak isteyen üretim lisansı sahiplerinin başvurularına konu üretim tesislerinin;

1 Kasım 2007 tarihi ve sonrasında işletmeye girmiş olması,

Başvuru tarihi itibarıyla geçici kabulü yapılarak tamamen ya da kısmen işletmeye alınmış olması, gerekiyor.

Ayrıca 2018 yılında YEK Destekleme Mekanizmasından yararlanmak amacıyla 31 Ekim 2017 tarihi sonuna kadar Kuruma başvuru yapan kişilerden YEK Destekleme Mekanizmasına yaptıkları başvurularını sonlandırmak isteyenlerin taleplerini en geç 31 Ekim 2017 tarihi sonuna kadar Kurumun Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına yazılı olarak iletmeleri gerekiyor.

YEK Destekleme mekanizması ile ilgili lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi mevzuatı kapsamında, http://www.epdk.org.tr/TR/Dokumanlar/Elektrik/Yekdem adresinde “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde ayrıntılı açıklamalar yer alıyor.

YEKDEM ile alakalı Kurum tarafından herhangi bir dosya kontrolü ve eksiklik bildirimi yapılmayacak, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik’in 6’ncı maddesinin birinci fıkrası hükmü gereği 5’inci maddeye göre yapılan başvurulardan tam ve eksiksiz olduğu tespit edilenler değerlendirmeye alınacak.

Önceki İçerikTürk ve Alman uzmanlar yenilenebilir enerjiyi tartıştı
Sonraki İçerik8 jeotermal alanı için teklif süreci başladı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz