YEKA RES-3 yarışmaları sonuçlandı

Rüzgar enerjisinde 20 bölgede 850 MW kapasite hakkı için gerçekleştirilen YEKA RES-3 yarışmaları sonuçlandı. 850 MW kapasite hakkı 8 katılımcı şirket tarafından kullanılacak.

YEKA RES-3 sonuçlandı31 ayrı teklifin verildiği YEKA RES-3 yarışmasında, 7  gruba ayrılmış 9 şirket kapasite kullanım hakkını kazandı. Eksim Holding ve Kalyon Enerji eşit olarak 260 MW kapasite kullanım hakkı elde ederek yarışmanın öne çıkan şirketleri oldu. Eksim Holding 260 MW’lık kapasite hakkını doğrudan elde ederken, Kalyon Enerji ise 160 MW’lık bölümünü Kalyon Enerji Yatırımları olarak, 100 MW’lık bölümünü ise grup şirketi Kalen Enerji olarak kullanıma hak kazandı.

Rönesans Enerji grubunda yer alan Aşiyan Enerji de üç ayrı bölgede 170 MW kapasite hakkı elde ederek ikinci sırada yer aldı. RES Anatolia grup şirketi Zerocarbon Enerji bir bölgede 40 MW, RHG Enertürk grup şirketi Betim Enerji de bir bölgede 30 MW kapasite kullanımına hak elde etti. Rüzgar enerjisi sektörüne giriş yapan Akçadağ İnşaat bir bölgede 40 MW, MBD İnşaat bir bölgede 30 MW ve A15 Enerji bir bölgede 20 MW kapasite kazandı. Yarışmalarda en düşük fiyat 40,8 TL kuruş ile 70 MW kapasitenin sağlandığı Karaman-Mersin bölgesi için Eksim Holding tarafından verildi.

Projeler Hızla Hayata Geçecek

İbrahim Erden TÜREB Başkanı
İbrahim Erden TÜREB Başkanı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, yarışmalar sonrası sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği açıklamalarda bazı bölgelerde 2,9-5,4 ABD Dolar-sent/kWh düzeyinde rekabetçi fiyatların elde edildiğinin vurgusunda bulundu. TÜREB başkanı Erden değerlendirmelerinde yatırımcıların ihale şartnamesinde verilen hakkı kullanarak santrallerini 66 aylık yatırım süresinden önce devreye alarak, piyasaya satış yapma isteklerinin projelerin hızlı şekilde hayata geçmesi için itici bir güç olacağı görüşününü paylaştı.

Yatırımcılarda türbin üreticilerinin şartnamedeki yerlilik düzeyini sağlamakta zorlanmayacağı görüşünün olduğunu ifade eden İbrahim Erden yine de bir sıkıntı yaşanmaması için sanayi tarafında da destekleyici çalışmaların artması gerektiğinin altını çizdi.

Önceki İçerikTürkiye’nin en değerli 21. markası Enerjisa Enerji
Sonraki İçerikElektrikli araç altyapısı için 1 milyar dolarlık yatırım

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz