Türkiye’nin 4 farklı bölgesinde toplamda 1.000 MW’lık rüzgar enerjisi santral kapasitesi için yapılan ve 9 şirketin katıldığı Rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) yarışması Ankara’da tamamlandı.

Muğla ve Balıkesir bölgesini Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti, Aydın ve Çanakkale’yi Enerjisa Üretim Santralleri AŞ kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının toplam bin megavat kapasiteli dört farklı bölge için gerçekleştirdiği İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesi tamamlandı. Bakanlıkta düzenlenen yarışmaya 4 bölge için toplamda 9 şirket başvurdu. İhalenin komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan yaptı.

Açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilen ihalede tavan fiyat kilovatsaat başına 5,5 dolar/cent oldu.

AYDIN

Aydın bağlantı bölgesi için yapılan ihaleyi 4. Turda Enerjisa Üretim Santralleri AŞ 4,56 dolar cent/kWh ile kazandı.

MUĞLA

Muğla bölgesi için yapılan ihaleyi 21. turda Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti 4,00 dolar cent/kWh ile kazandı.

BALIKESİR

Balıkesir bölgesi için yapılan ihaleyi 20. turda Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti 3,53 dolar cent/kWh ile kazandı.

ÇANAKKALE

Çanakkale bölgesi için yapılan ihaleyi 9. turda Enerjisa Üretim Santralleri AŞ 3,67 dolar cent/kWh ile kazandı.

Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla bölgeleri için belirlenen 250’şer megavat kapasiteli rüzgar enerjisi santrali (RES) projesi toplamda 1 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilecek. Söz konusu RES’ler tamamlandığında 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Önceki İçerikÇatı üstü güneş finansmanında leasing modeli
Sonraki İçerik“Doğudan batıya mini YEKA güneş santralleri geliyor”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz