Renesco Enerji biyogaz tesisi

Hayvansal ve organik atıklardan elde edilen biyogaz, ekonomik, verimli ve çevreci bir alternatif olarak doğalgaz bağımlılığına en net, en karlı çözümü getiriyor.

Biyogaz üretimi yapan Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu, “Son yıllarda yaşananlar, özellikle birkaç aydır süre gelen Rusya-Ukrayna savaşı bize bir kez daha enerjinin kıymetini ve önemini hatırlattı. Enerji hem hanede hem de sanayide bu kadar önemli iken, bir ülkenin kendi enerjisini sağlaması bunu yaparken de çevreci ve yenilenebilir enerji üreticisi haline gelmesi geleceği için seçeceği en doğru yoldur. Türkiye’nin bu noktada nerede durduğuna bakarsak, Türkiye bugün 1.202 MW lisanslı kurulu gücü ile biyogaz ve LFG (Çöp Gazı) tesislerinde 3 milyar euro’yu geçen bir biyometan üretim potansiyeline sahiptir” dedi.

“Sağladığı katma değer 3 milyar euro’yu aşıyor”

Renesco Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu
Renesco Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu

Beyazoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Türkiye’de 950’si LFG, 402’si de kurulu tesislerde olmak üzere toplam lisans gücü 1.202 MW. Renesco’nun lisans gücü ise bu 402 MW içerisinde 87 MW. 1.202 MW kurulu güç; 381.060.000 m3’ü Renesco’da üretilmek üzere toplamda 5.921.760.000 m3’lük biyogaz potansiyeli oluşturuyor. Bu potansiyelden üretilebilen biyometan ise % 60’ına tekabül ediyor. Yani 3.136.956.000 m3 biyometan elde edilebiliyor.

Bu da 33.378.974,25 MWh elektrik sağlıyor. Güncel piyasaya bakıldığında, Avrupa ortalamasında 1 MWh biyometan 100 euro’dan işlem görüyor. Ülkemizde mevut potansiyel ile üretilebilecek biyo metanın euro karşılığı ise 3.337.897,425 euro’ya denk geliyor.

Biyometan “Üretim maliyeti doğalgaza göre daha ucuz”

BiyometanDoğalgaza göre üretim maliyeti daha ucuz ve sürdürülebilir bir çözüm olan biyogazın kullanımının gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaştığına vurgu yapan Beyazoğlu, bu konuda şu bilgileri verdi:  “Özellikle, Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için alternatif oluşturan biyogaz, ülkemizde yeni tanınıyor. Avrupa’da halihazırda, yaklaşık 19 bin biyogaz tesisi varken, Türkiye’de bu rakam 95’i ancak buluyor. Avrupa’daki bu 19 bin tesiste, 2020 yılında toplam 167 teravatsaat biyogaz üretimi gerçekleşti. Bu ülkeler arasında başı çeken Almanya, 2021 yılında sahip olduğu 10 bin adet biyogaz tesisi ile elektrik ihtiyacının yüzde 8’ini biyogaz tesislerinden karşıladı.

Ülkemizdeki tabloya bakacak olursak Türkiye, geçen yıl 329 teravatsaat elektrik üretti, 327 teravatsaat tüketti. Türkiye, 2021 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 2,2’sini biyo gazdan üretti. Tüm bu rakamlar bize gösteriyor ki, ülkemizde ne kadar çok biyogaz tesisi olursa doğalgaz ve enerjide de o kadar dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz. Alternatif enerji kaynakları arasında dikkat çeken biyogaz, enerjiden kaynaklı yüksek oranda cari açık veren Türkiye için hızla yaygınlaştırılması gereken doğru yatırım fırsatı anlamına da geliyor.”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.