Sürdürülebilirliği tedarik zincirinden, satış sonrası operasyonlarına kadar tüm süreçlerine entegre ettiğini duyuran Tüpraş  2019 yılında toplam 311,5 milyon TL tutarında Ar-Ge, çevre yönetimi ve yatırım harcaması gerçekleştirdiğini açıkladı. Tüpraş su ihtiyacının geri kazanımdan karşılanma oranını da yüzde 41’e yükseltti.

2019 Sürdürülebilirlik raporuna göre Tüpraş, rafinerilerde su tüketimini azaltan, proseslerde atık suyun yeniden kullanıldığı uygulamalarla, su kaynaklarını koruyor, biyoçeşitlilik değeri üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda su ihtiyacının geri kazanımdan karşılama oranı yüzde 41 olarak gerçekleşirken, işlenen ham petrol başına su tüketimini, 0,6 m3/tona düşürüldü.

BM SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNE ODAKLI

2008 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı, sürdürülebilirlik anlayışlarının merkezine koyduklarını dile getiren Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bir süredir dünyayı sarsan pandemi, sürdürülebilirlik bakış açısını gerek kurumsal gerekse bireysel olarak daha çok gündemimize almamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor.” dedi.

Ürettiği ekonomik katma değerin yanında sürdürülebilirlik yönetimi alanında da faaliyetlerini  yoğunlaştıran Tüpraş, 2019 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 tarihlerini kapsayan rapor, Tüpraş’ın gerçekleştirdiği faaliyetlerin sürdürülebilirlik boyutlarını ve şirketin döngüsel ekonomiye katkılarını içeriyor.

“PANDEMİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ÖNEMİNİ DAHA İYİ ANLATIYOR”

“Pandemi sürdürülebilirliğin önemini bir kez daha hatırlattı” diyen Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bir süredir dünyayı sarsan pandemi, sürdürülebilirlik bakış açısını gerek kurumsal gerekse bireysel olarak daha çok gündemimize almamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor.” dedi.

Tüpraş’ın sürdürülebilirlik bakış açısına değinen Yelmenoğlu, “Sürdürülebilirlik temelli üretim politikalarımız ve kurumsal sorumluluk anlayışımızla, dünyanın yaşadığı bu zorlu döneme rağmen, ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz karşılamaya devam eden bir şirket olarak; 2008 yılından beri bu bilinçle geliştirmekte olduğumuz sürdürülebilirlik anlayışımızın merkezine Birlemiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı koyuyoruz.

Her koşul altında faaliyetlerimizi aralıksız devam ettirirken; sürdürülebilirliği tedarik zincirimizden, satış sonrası operasyonlarımıza kadar tüm süreçlerimize entegre etmek için çalışıyoruz” dedi.

“EMNİYETLİ ÇALIŞMA ORTAMINI GELİŞTİRMEK”

Tüpraş’ın, her dönem en değerli sermayesi olarak gördüğü çalışanlarına sunduğu emniyetli çalışma ortamını geliştirmeye ve geleceğin nitelikli iş gücünü yetiştirmeye hiç ara vermeden devam ettiğini belirten Yelmenoğlu, şirketin fırsat eşitliği konusundaki çalışmaları hakkında şu bilgiyi paylaştı: “Rafinaj gibi erkek egemen görülen bir sektörde uzun yıllardır eşitlikçi ve kapsayıcı iş ortamı oluşturmanın destekçisi ve takipçisi olduk. 2019 yılında bu yaklaşımımızı destekleyen uygulamalarımız paralelinde ülkemiz rafineri sektöründe ilk kez kadın saha operatörleri ve teknisyenlerini aramıza kattık.”

“ÜRETİMDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ODAKLANDIK”

Üretimde enerji verimliliği ve kaynak kullanımının azaltılmasına odaklandıklarını ve projeleriyle  döngüsel ekonomiye katkı sağladıkjlarını belirten Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, yapılan çalışmaları ve elde edilen sonuçları şu başlıklar altında sıraladı:

  • 2019 yılında 268 milyon TL tutarında çevre yönetimi ve yatırım harcaması yapıldı.
  • Enerji tasarrufu projeleri ve modernizasyon çalışmalarımızın sonucu olarak, 2018 yılında 99,1 olan enerji yoğunluk endeksi 2019 yılında 98,4’e düşürüldü.
  • Tüpraş rafinerilerde su tüketimini azaltan, proseslerde atık suyun yeniden kullanıldığı uygulamalarla, su kaynaklarını koruyor, biyoçeşitlilik değeri üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için çalışmalar yapıyor. Su ihtiyacının geri kazanımdan karşılama oranı yüzde 41 olarak gerçekleşirken, işlenen ham petrol başına su tüketimini, 0,6 m3/tona düşürüldü.
  • Atık yönetimi anlamında, öncelikle atık miktarının azaltılması, oluşan atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri kazanılması amaçlanarak, döngüsel ekonomiye katkı sağlandı.

“İNSAN KAYNAĞIMIZDAN GÜÇ ALIYORUZ”

“Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetimiz ve yetkin insan kaynağımızdan güç alıyoruz”diyen İbrahim Yelmenoğlu “ 2019’da gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarına toplam 43,5 milyon TL aktarıldı. Tüpraş Ar-Ge Merkezi’nin hayata geçirdiği 12 Avrupa Ufuk 2020 projesiyle toplam 6 milyon avro destek almaya hak kazanıldı.

İnovasyon çalışmaları kapsamında dünyada gelişen yeni teknoloji ve iş modellerini değerlendirerek, operasyonlarda bu yeniliklere uygulama alanı yaratıldı” dedi.

“KATMA DEĞER YARATIYORUZ”

Sorumlu değer zinciri ile katma değer yarattıklarını ifade eden Yelmenoğlu şu bilgileri verdi: “Tüpraş 2019 yılında % 80’e ulaşan yerel satın alma oranı ile ekonomiye katkı sağlamaya devam etti. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) deniz yakıtlarındaki sülfür oranının % 0,5’den az olması kuralına uyum çerçevesinde, 3 tankere scrubber yatırımı yapıldı. Türkiye’nin ilk hibrit lokomotifleri için anlaşmaya varıldı.”

Önceki İçerikMini YEKA’larda yerlilik şartı en az yüzde 70 olacak
Sonraki İçerikBiyokütle, yıllık elektrik tüketiminin üçte birini karşılayabilir

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz