Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 300 milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisi anlaşmasını uluslararası bankaların katılımıyla 4 Temmuz Salı günü imzaladı. Mevcut sektör ortalamasının üzerindeki %108’lik başarılı yenileme oranıyla sağlanan kredi, TSKB’nin en yüksek tutardaki sendikasyon kredisi olma özelliğini de taşıyor.

TSKB sendikasyon kredisi anlaşmasında koordinatör banka ve dokümantasyon temsilciliğini Commerzbank Aktiengesellschaft, Filiale Luxemburg üstlenirken, Bayerische Landesbank kredi temsilcisi olarak yer aldı. 12 ülkeden toplam 18 bankanın katılımıyla gerçekleşen sendikasyon kredisinde, TSKB’nin daha önceki sendikasyon kredilerinde yer alan güçlü iş ortaklarının yanı sıra yeni katılımcı bankalarla da işbirlikleri geliştirildi.

367 GÜN VADELİ, LİBOR+%1.5 FAİZLİ

Anlaşma, Bank ABC, BayernLB, CITI, Commerzbank Aktiengesellschaft, Filiale Luxemburg, HSBC Bank plc, ING, Société Générale, Standard Chartered Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Limited, UniCredit Bank AG, BNP Paribas, J.P. Morgan Limited, Credit Suisse (Switzerland) Ltd., Raiffeisen Bank International AG, Intesa Sanpaolo S.p.A, London Branch, Banka Kombëtare Tregtare Sh.a., Doha Bank, DZ BANK AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, Frankfurt am Main’ın katılımıyla sağlandı.
367 gün vadeli ve faiz oranı euribor / libor + yüzde 1.15 olarak gerçekleşen sendikasyon kredisi, euro ve dolar olmak üzere iki farklı dilimden oluşuyor.

Sendikasyon kredisi ile ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017 yılında da sendikasyon kredimizi sektördeki mevcut yenileme oranlarının üzerindeki yüzde 108’lik bir oranla temin ettik. Uluslararası prestijli bankaların katılımı ile sağladığımız sendikasyon kredimizin tutarını bu yıl da artırarak 300 milyon dolara yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

İLK YEŞİL TAHVİLİ İHRAÇ ETMİŞTİ

Sendikasyon kredimizin bu performansıyla, uluslararası finans dünyasında Türkiye ekonomisine ve TSKB’ye duyulan güvenin bir kere daha teyit edildiğini görüyoruz.

Sendikasyon kredimizle, öncelikli olarak özel sektör firmalarının dış ticaret finansmanı ihtiyaçları konusunda çözümler sunacağız. 67. yılımızı geride bırakırken, uluslararası finans kuruluşlarıyla kurduğumuz uzun soluklu işbirliklerini güçlendirmeye, yenilikçi fikirlerle kaynaklarımızı çeşitlendirmeye ve ülkemizin kalkınmasına verdiğimiz desteği artırmaya devam edeceğiz.”

Kaynak çeşitlendirme yönündeki stratejisi kapsamında yenilikçi temalar ve ürünler geliştiren TSKB, bu yıl ihraç ettiği ‘Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil’ ile sermaye piyasalarında uluslararası ölçekte bir ilke imza atmıştı. TSKB ayrıca, 2016 yılında sürdürülebilir kalkınmaya destek verme misyonu doğrultusunda, Türkiye’nin ve CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Afrika) bölgesinin ilk yeşil tahvilini ihraç etmişti.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.