2016 yılında toplam 340 bin adetlik üretim ve 270 bin adetlik ihracatla otomotiv sektörünün lideri olan Tofaş, çevresel yönetim performansıyla da dikkat çekiyor.
Türkiye’nin 3’üncü büyük sanayi kuruluşu Tofaş, 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı.

Rapora göre, üretim hacmindeki büyük artışa rağmen, özelikle çevre yönetiminde başarılı bir performans sergileyen şirket, 2016 yılında araç başı enerji tüketim ve emisyon miktarını kayda değer seviyede düşürme başarısı gösterdi. Tofaş aynı dönemde, çevresel yönetim uygulamalarıyla, ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından dört farklı ödüle layık görüldü.

Rapora göre Tofaş’ın, 2016 yılında üretim miktarındaki kayda değer artışa rağmen araç başına enerji tüketimini yüzde 17 azaltarak 3,90 GJ, araç başına emisyon miktarını ise yüzde 16 azaltarak 0,400 ton CO2e düzeyine düşürdüğü görülüyor. Raporda ayrıca Tofaş’ın yürüttüğü enerji verimliliği projeleri sayesinde 60.169 GJ enerji ve 4.213 ton CO2e emisyon tasarrufu elde ettiği; buna ek olarak, operasyonlarını minimum düzeyde su tüketimi ile gerçekleştirmeyi ve kullandığı suyun geri kazanımını sağlamayı sürdürdüğü de yer alıyor.

Kurumsal sürdürülebilirlik performansını raporlama döneminde artırmaya devam eden Tofaş bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu kurumsal yönetim notunu 9,14’e yükselti. Tofaş aynı zamanda, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanan 43 Türk firması arasında yer alıyor.

Önceki İçerikTEMA: “Cerattepe madenciliğe kurban edilmemeli”
Sonraki İçerikArçelik, 2020’de elektriğin tamamını yenilenebilirden sağlayacak

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz