Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarımsal sulamada güneş enerjisi kullanımı başladı. Siverek ilçesinde ikamet eden çiftçi Kadri Demir, güneş enerjisinden yararlanan çiftçilerden biri. Demir, tarlasına elektrik hattı çekmek için, elektrik dağıtım şirketine başvurduğunu ancak maliyetin yüksek çıkması üzerine alternatif arayışına girdiğini söyledi.

Kadri Demir, “Araştırmam sonucunda bazı çiftçi arkadaşların güneş panelleriyle elektrik ürettiğini duydum, bunun üzerine yaptığım araştırmalar ardından güneş enerjisinin çok daha ekonomik olduğunu öğrendim. Kısa sürede ilgili arkadaşlara başvurarak kendi tarlama güneş enerjisini kurdum ve enerjimi kendim üretmeye başladım. Şimdi 12 dönümlük tarlamda birçok sebze ve meyve türü ağaçları dikerek daha tasarruflu sulama yapmaya başladım. Çok memnunum” dedi.

TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ

Bölgede güneş enerjisi sistemlerinin kurulumunu yapan firmanın yetkilisi Ali İhsan Dübüllü son zamanlarda yoğun taleplerin bulunduğunu ve çalışanlarıyla birlikte taleplere yetişemediklerini belirtti. Dübüllü, “Bölge güneş enerjisi açısından çok verimli bir bölgedir. Son yıllarda çiftçilerimiz güneş enerjisine yönelmeye başlamış durumda. Öyle ki, son zamanlarda çalıştıracak ara elaman bulmakta zorlanıyoruz.

Kurulumu yapılan güneş panelleri hem maliyet bakımından ve hem de verimlilik açısından, çiftçilerin tercih ettiği alternatif enerji durumuna geldi. Şimdi yaptığımız güneş enerjileri 4 yılda kendilerini amorti ediyor ve 25 yıl garantili. Şanlıurfa güneş enerjisi konusunda çok avantajlı bir bölgede, onun için 12 ile 15 bin arası bir maliyetle 25-30 dönümlük bir arazi sulanabiliyor” diye konuştu.

DEVLET GÜNEŞ ENERJİSİNİ TEŞVİK ETSİN

Bölgenin güneş enerjisine uygun olduğunu ve güneş panelleri kurmak isteyen çiftçilere devletin hibe desteğinde bulunmasını isteyen Dübüllü, “Ortalama günde 18 saat güneş gören bir bölgedeyiz, bundan dolayı gerek tarımsal ve gerekse yerleşim yerleri bu yenilebilir enerjileri değerlendirmeli.

Bunun başında da güneş enerjisi geliyor. Bundan çok daha fazla yararlanıp, kar edebiliriz. Devletin de bu kaynağı cazip hale getirmesi için farklı yöntemlerle teşvik etmesi gerekiyor. Bu sayede daha verimli bir tarım politikası geliştirilebilir” dedi.

Önceki İçerikAvrupa Güneş Arabaları Yarışı’nda İTÜ’nün aracına ödül
Sonraki İçerikTÜREB olağanüstü genel kurula gidecek

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz