Eski Başbakan Tansu Çiller’in oğulları Mert ve Berk Uçuran Çiller’in sahibi olduğu Marsan Marmara Holding’in bünyesindeki Suoz Enerji Grup, hücre teknolojisini üretmeyi hedefliyor.

10 yıllık dönemde 400 milyon dolarlık yatırım hedefleyen Suoz Enerji, güneş enerjisinde yerlilik ve ihracat oranlarını artırarak Türkiye’yi katma değerli üretimde dünya sıralamasında üst seviyelere taşıyacak. Hücre üretimi ile beraber enerjide yerlileşmeye yönelik adımlar atan ve YEKA ihalesi için tüm altyapısını tamamlayan SUOZ, 2018 sonunda 100 milyon dolar ciro hedefliyor.

Türkiye’nin büyümesinde önemli bir etken olarak öne çıkan yenilenebilir enerji alanında yenilikçi ve çevreci yaklaşımlarla faaliyet göstermek amacıyla Mert Uçuran Çiller ve Berk Uçuran Çiller tarafından 2017 yılında kurulan Suoz Enerji Grup, gerçekleştirdiği GES projeleri ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımları, global firmalarla distribütörlük anlaşmaları, Ar-Ge çalışmaları ve bireysel kullanıma yönelik geliştirdiği Çatı Pili projesi ile Türkiye’de hızlı bir büyümenin sinyalini veriyor.

Yıllık 100 MW hücre üretimi

Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanan firma, Yunanistan’da satın alınan hücre üretim tesisi İle birlikte tam entegre panel üretimi gerçekleştiren Piritium ve Silcio fabrikalarını satın alarak ülkemizdeki üretim tesislerinde de tam entegrasyona yöneliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Suoz Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, kısa vadede hücre teknolojisi ile birlikte Tier-1 segmentinde dünyada ilk 10’u hedeflediklerinin ve panel üretiminde ihracatı çok ciddi düzeyde artıracaklarının altını çizdi.

İlk aşamada Yunanistan’da yıllık 60 MW ingot üretimi ve 60 MW gofret kesimi gerçekleştirecek olan grup, güneş hücresi kaplama ve printing hattının Türkiye’ye taşınması ile birlikte yıllık 100 MW hücre üretimi gerçekleştirecek projenin performansına bağlı olarak bu alanında hızlı bir büyümeyi değerlendirecek.

Çiller: “Türkiye’de ilk fabrikayı kuracağız”

Yılsonunda %100 büyüme hedefleyen Suoz Enerji Grup, ana büyümesinin % 50’sini yan sanayi yatırımları ve üretimlerinde, %20’sini panel üretiminde, %20’sini proje geliştirmede, %10’unu ise çatı pazarında gerçekleştirmeyi planlıyor. Suuoz Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, 10 yıllık projeksiyonda bu alanlarda 400 milyon USD’lik yatırım ve yurtdışı iştiraklerle beraber 1 milyar USD ciro hedeflediklerini belirtti.

Çiller, yeni yatırımlarından söz ederken ‘Yunanistan’da ingot üretimi gerçekleştiren Piritium fabrikası ile hücre üretim teknolojisine sahip Silcio fabrikasını satın alarak hücre üretimi konusunda Türkiye’de bir ilke imzamızı atıyoruz. Bu yatırımlar çerçevesinde Yunanistan’da kurduğumuz ZONS firması ve yeni hücre printing hattımız ile yapılacak üretimlerin verimliliğinin artması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanında çalışmalarımıza hız vererek katma değerli ürüne yönelik üretim gerçekleştireceğiz.

Genel Ar-Ge ekibimizden hariç olarak sadece hücre üretimi konusunda 10 kişilik ekibimiz olacak ve üniversitelerle ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Panel üretiminde Türkiye’yi dışa bağımlı hale getiren hücre teknolojisini artık kendi bünyemizde üreterek önümüzdeki dönemde ihracatımızı çok ciddi düzeyde artıracağız.

Fabrika 500 kişilik istihdama ulaşacak

Asya bazlı yatırımcılarla işbirlikleri kurguluyoruz. Üretimin bir kısmını Yunanistan’da gerçekleştirmemize bağlı olarak uluslararası standartlarda üretim yetkinliğimiz ve CE belgemizle Avrupa ve Amerika’ya ihracatta hız kazanacağız. Aynı zamanda hücre üretimi bize rekabette katkı sağlayarak karlılık oranlarımızı artıracak.

Teknolojiyi üretip ihraç ediyor olacağız. Ücretimi hücreden itibaren gerçekleştirmek uzun vadeli güveni doğuruyor. En önemlisi yerlileşmeye olanak sağlıyoruz. Kısa vadedeki hedefimiz Yunanistan’daki solar PV hücre üretim hattını Kocaeli fabrikamıza taşıyarak Türkiye’nin bu alandaki ilk fabrikasının kurulumunu gerçekleştirmek” diye konuştu.

Atina'daki Pritium ve Silcio tesisleri   
Atina’daki Pritium ve Silcio tesisleri                  

Kapasite artırımı ve hücre üretimindeki atılımlara bağlı olarak SUOZ, 270 kişilik istihdamını yüzde 100 artırarak 2019 sonunda yaklaşık 500’e ulaştırmayı hedefliyor.

Enerjide yerlilik oranını artıracak

Yılda 55 milyar dolar enerji ithalatı yapan Türkiye’nin enerji ihraç etmesindeki en büyük payı güneş enerjisinde gören ve yatırımlarını bu doğrultuda şekillendiren Suoz, hücre üretimi ile birlikte enerji ihracatını artırmayı hedefliyor. Çiller, ‘Yenilenebilir enerjiyi Türkiye ekonomisinde çok önemli bir konumda görüyoruz. Güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olan Türkiye’yi bu alanda yapacağımız çalışmalarla güneş enerjisinden maksimum faydalanan ülkeler arasında en üst noktalara taşımayı hedefliyoruz.

Bu vizyonu ortaya koyarak ciddi emek veren ve önemli bir yol haritası oluşturan abim Mert Uçuran Çiller ile Türkiye’nin güneş enerjisi alanında sektörün gelişimini sağlayan en büyük yatırımcısı ve üreticisi olacağız. Yabancı yatırımcıyı güneş enerjisi alanında Türkiye’ye çekmek ve yatırımcı güven endeksini artırmak için gerekli adımları attık. Huawei, Gintech, Canadian Solar gibi alanında çok ciddi çalışmalara imza atan firmalarla işbirlikleri gerçekleştirdik. Yaptığımız bu yatırımlar ekonomiyi ve sektörü büyütürken yabancı yatırımcının da bu pazara ilgisini artıracaktır.

Biz bu sinyalleri alıyoruz. Özellikle panel üretiminde dünyaya büyük bir üretim gerçekleştiren Ortadoğu firmalarının yakın markajında olduğumuzu görebiliyoruz.‘ diyerek güçlü iş birlikleri ve satın almalarla ‘tam entegre üretim’ hedefi doğrultusunda ilerlediklerinin ve yabancı sermayenin iç pazar yöneltilmesini önemsediklerinin altını çizdi.

Güneşte YEKA ihalesi için gün sayıyor

Türkiye’de güneş enerjisinin büyüyeceğine inandıklarını ve panel üretim kapasitelerini 2019’da 600 megavata, 2020 yılında ise 800 megavata çıkaracaklarını ifade eden Çiller,  şirket olarak temel büyümelerinin güneş enerjisinde olacağına işaret ederek, bu yıl yapılması planlanan ikinci güneş YEKA ihalesine gireceklerini kaydetti. Çiller, “İkinci güneş YEKA’sı için hazırlıklarımızın yüzde 80 tamamlandığını söyleyebiliriz. Sadece şartların belirlenmesini bekliyoruz.

GES ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımlarımız, global firmalarla distribütörlük anlaşmalarımız, Ar-Ge çalışmalarımız ile kısa sürede hazırlıklarımızın sonuna yaklaştık. İlk YEKA ihalesinde şart koşulan 500 megavatlık bir entegre tesis ve Ar-Ge yatırımı vardı.

Güneş paneli hücre üretimi

Bu şartın ikinci YEKA’da olup olmayacağından emin değiliz ama biz yine de böyle bir yatırım gerekirse, Yunanistan’da aldığımız ve bir kısmını Kocaeli’ye taşıyacağımız panel üretim fabrikasıyla o kriterleri tamamlayabilecek seviyedeyiz. Hücre üretim altyapısına sahip tek firma olmamız sebebiyle de birkaç adım öndeyiz. Eğer ihaleyi kazanabilirsek, bu fabrikanın kapasitesini de YEKA kapsamında büyüteceğiz.” dedi.

Tüm prosesler Kocaeli’ye taşınacak

Güneş hücresinin imalatı silikon hammaddesinin eritilmesiyle başlıyor. Eritilen silikon takoz haline getiriliyor ve bu takoz, saç telinden biraz daha kalın, gofret adı verilen plakalar halinde kesiliyor. Plakalar temizlik ve kaplama yoluyla elektriği hapseder hale getirildikten sonra kontakt ve iletkenliklerle donatılan hücre, panel imalatı için hazır hale geliyor.

Suoz Enerji Grup, hali hazırda Yunanistan fabrikada yürütülen bu teknolojik sürecin solar PV üretim hattını Kocaeli’ne taşıyarak bu alanda Türkiye’de ilke imza atacak. Hücrenin hammaddesi olan yarı üretken Yunanistan’da üretilecek ancak hammaddeden hücreye dönüşümü ve panellerde kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak tüm prosesler Türkiye’ye taşınacak.

Bu haber ilginizi çektiyse Yerli panel üretimi başladı, yeni hedef hücre üretimi haberimize de ulaşabilirsiniz.

Yeşil Haber / Atina

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.