Temiz Yaratıcı Teknolojiler, Ar-Ge’sini TÜBİTAK kapsamında gerçekleştirdiği ve ilk olarak Azmak baraj gölünde hayata geçirdiği dünyanın ilk hibrid yüzer güneş enerjisi sistemi olan “HydroSolar”ı, Büyükçekmece Gölü’ne kurmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İstanbul Enerji ile anlaşma imzaladı.

120 kW’LIK HYDROSOLAR KURULACAK
İSKİ’nin Ar-Ge çalışmaları kapsamında başlattığı projede, toplamda 240 kW’lık güneş enerjisi kurulumu yapılacak. Projenin ana yüklenicisi olan İstanbul Enerji, 30 kW’lık kara, 210 kW’lık su kurulumu yapılacak şekilde proje çalışmasını başlattı. Kurulum sonrasında kara ve su kurulumunun üretim değerleri incelenecek. Proje kapsamında farklı alternatifler kullanılacak ve su yüzeyine 120 kW kurulu gücünde HydroSolar kurulacak.

BUHARLAŞMA ÖNLENECEK
Hydrosolar’ın şimdiye kadarki en büyük kurulumu olacak sistem ile su buharlaşmasının önüne geçilirken, aynı zamanda elektrik üretimi de sağlanacak. Kurulumu baraj gibi durgun suların ve göllerin üzerine yapılan HydroSolar, yeni kurulumu ile Türkiye’nin rejeneratif geleceğine katkı sağlayacak. İstanbul’daki göllerin tamamına HydroSolar kurulması durumunda; 10,5 milyon kişinin yıllık su ihtiyacı, sadece engellenen buharlaşma ile karşılanabilir olacak.

SU REZERVUARLLARI KULLANILACAK
Suyun soğutma etkisi sayesinde yıllık %15’e kadar daha çok üretim sağlayan ve doğa dostu materyallerden üretilen yüzdürücü sistem ile su yüzeyinin güneşle direkt teması kesilerek kapladığı alanda yıllık buharlaşma miktarı %60’a kadar azalıyor. Ayrıca tarım arazisine gerek duymadan, su rezervuarlarının kullanılmasına imkan sağlaması sistemin bir diğer büyük faydası.

YÜZDE 100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR MALZEMEDEN
Sistemde kullanılan güneş panellerinin ve malzemelerin %100 geri dönüştürülebilir olması sayesinde doğaya hiçbir zarar teşkil etmeyen sistem, Büyükçekmece gölüne kurulumuyla birlikte Türkiye’nin en büyük Yüzer Güneş Enerjisi sistemi olacak ve 1 yıllık izleme süreci ardından daha yüksek kapasitelere kurulumu TYT tarafından planlanacak.

EN BÜYÜK SORUN BARAJLARDAKİ BUHARLAŞMA
“ISKI’nin en büyük problemlerinden biri; barajlardaki buharlaşma. Yüzer güneş enerjisi sistemleri, ISKI’nin yapabileceği en güzel yatırımlardan bir tanesi. TYT olarak, hem buharlaşma miktarını azaltıyoruz hem de hem de elektrik enerjisi üretiyoruz” diyen Cemil Cihan Özalevli’nin kurulumunu planladıkları HydroSolar, rejeneratif yani kaynakların hem yenilenebilir hem de sürdürülebilir olduğu bir gelecek hayaline ortak oluyor. Su kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir, güneşten elektrik enerjisi üreterek de yenilenebilir geleceğe katkıda bulunuyor.

İLK ÇEYREKTE TAMAMLANACAK
2014’te Mersin Azmak Hidroelektrik Santrali’nde barajlardaki buharlaşma sorununa elektrik üretimi sağlayacak güneş enerjisi panelleri ile Hydrosolar kurularak çözüm getirilmişti. 2016 Aralık ayında kurulumu başlayıp 2017’nin ilk çeyreğinde tamamlanacak olan sistem ile Türkiye’nin uluslararası kurulum kapasitesi oranında artış sağlanması bekleniyor. 210 kW gücündeki yeni sistem; 98 evin elektrik ihtiyacını ve 290 kişinin yıllık su ihtiyacını karşılarken, önlediği 573 ton CO2 salınımı ile 28.650 ağaca eşdeğer bir katkı sağlayacak. 1 yıllık izleme süreci sonrasında, İstanbul’un diğer göllerine de kurulum yapılması planlanıyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.