Enerji araştırma firması Westwood Global Energy Group, rüzgar enerjisi kapasitesinin 2017-2025 yılları arasında beş kat artacağını öngörüyor. Yaklaşık 315.7 milyar dolar olarak tahmin edilen toplam yatırımın yaklaşık yarısını Birleşik Krallık ve Çin’deki projeler oluşturacak.

Birleşik Krallık ve Çin’deki araştırmacılar rüzgar ve dalga enerjisindeki yeni nesil teknolojileri geliştirmek için beş projede işbirliği yapacak.

Birleşik Krallık Doğal Çevre Araştırma Konseyi ile Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi, Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı’ndan da finansman desteği alan projeler için önümüzdeki üç yıl boyunca 4 milyon pound (5,3 milyon $) kaynak ayırma taahhüdünde bulundu.

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı Başkanı Yang Wei “Çin’in halihazırda sahip olduğu dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji sektörünü daha da ilerletmek, ülkenin 13. Beş Yıllık Planı’nın (2016-20) ayrılmaz bir parçasıdır ve bu gelecekteki ekonomik büyümeyi hızlandırma ile düşük karbonlu ekonomik gelişmeye yardımcı olacaktır” dedi.

Açıklama, İngiltere’deki offshore rüzgar enerjisi fiyatları düşmeye devam ettiği süreçte geldi. İngiltere hükümeti, pazartesi günü iki şirketin megawatt saat fiyatı 57.50 pound olan tesisler inşa etmeyi kabul ettiği bir rüzgar çiftliği açık artırması düzenledi. Bu fiyat, yeni rüzgar çiftliklerinin iki yıl öncesine göre yarı fiyatına inşa edilebileceği ve rüzgar enerjisinin ilk kez İngiltere’de nükleer enerjiden daha ucuz hale geldiği anlamına geliyor.

YÜZEN AÇIK DENİZ RÜZGAR PLATFORMLARI

Birleşik Krallık-Çin Offshore Yenilenebilir Enerji programının bir parçası olan yeni girişim kapsamında, Oxford Üniversitesi ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tayfun koşullarında rüzgar türbinlerinin direncini artıracak yapısal tasarımlar üzerine çalışacaklar.

Imperial College London ve Zhejiang Üniversitesi başkanlığındaki bir başka projede, daha ekonomik rüzgar enerjisi çiftliklerinin tasarımını destekleyecek tahmin yetenekleri yaratmak için veri bilimi ve bilgisayar teknolojisi kullanılacak.

Exeter Üniversitesi ile Dalian Teknoloji Üniversitesi de yüzen açık deniz rüzgar platformlarındaki esnekliği artıracak projelerde çalışıyorlar. Strathclyde Üniversitesi ve Chongqing Üniversitesi liderliğindeki proje ise dalga enerjisi jeneratörleri tarafından absorbe edilen enerjiyi kullanılabilir elektriğe dönüştüren mekanizmaların tasarımında ve optimizasyonunda sanal prototip geliştirmenin kullanımı üzerine odaklanıyor.

Cranfield Üniversitesi ve Harbin Mühendislik Üniversitesi, genel maliyetleri düşürmek amacıyla farklı denizaşırı enerji tesislerinin kurulumunda ve işletilmesinde potansiyel sinerjileri keşfedecek.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.