Migros, Borsa İstanbul’un BIST Endeksindeki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde üçüncü defa gıda perakende sektörünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer aldı. Migros açıklamasına göre, perakende sektöründe 62 yıldır öncü uygulamalarıyla Türk tüketicisinin hayatına değer katmak için çalışan Migros Ticaret AŞ, “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”ndeki şirketler arasında yer alarak üç yıl üst üste listeye giren tek perakendeci oldu. 2014 yılında BIST 30 endeksinde yer alan şirketler arasından listeye giren Migros, 2015 yılında ise BIST 50 endeksinde yer alan şirketler arasından değerlendirmeye tabi tutuldu ve listedeki yerini korudu.

Değerlemeye tabi şirketler listesi bu yıldan itibaren BIST 50 endeksi şirketlerine ek olarak BIST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletildi.

MİGROS SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KOMİTESİ OLUŞTURDU                     Açıklamaya göre, kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 43 şirket arasında tarafsız bağımsız kriterlerle ölçümlenerek, “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”ne girmeye hak kazanan Migros’un yer aldığı endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyo çeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi, sağlıklı ve iyi yaşam önceliği gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor.

Endeks ayrıca, faaliyet ve kararlarının bağımsız kriterlerle ölçümlenerek şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim sorumluluklarını ve bunların performanslarını kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını baz alıyor.

Migros, son beş yıldır sürdürülebilir çalışma süreçlerinin tek bir noktadan koordinasyonu için şirket bünyesinde, üst düzey yöneticilerinin başkanlık yaptığı “Sürdürülebilirlik Komitesi” oluşturdu.

Sürdürülebilirlik komitesi, şirketin bütün fonksiyonlarını içeren sürdürülebilirlik, verimlilik, doğal kaynakların kullanımı gibi sürdürülebilir tüm değerlerin somut kriterler ile ölçülüp değerlendirilmesini sağlıyor. Endekse üçüncü kez giren Migros, sektöründeki sürdürülebilirlik yaklaşımı ile de perakende sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

TÜRKİYE’DEN TEK TEMSİLCİ KATILACAK

Migros, Consumer Goods Forumun 27-28 Ekim tarihlerinde Paris’te düzenleyeceği “Sürdürülebilir Perakende Zirvesi”ne Türkiye’den tek temsilci olarak katılacak. Migros bu zirvede, çalışanları ve müşterileri için gerçekleştirdiği iyi yaşam konusundaki örnek uygulamalarını dünyanın önde gelen üreticileri ve perakendecileri ile paylaşacak.

Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez CDP’ye yaptığı raporlamada almış olduğu notunu 2016 yılında Carbon Disclosure Project’te (CDP) de sürdürülebilirlik çalışmalarıyla büyük bir ivme yakalayarak, “D” den “A-“ye çıkardı.

Şirketler, uluslararası bir kuruluş olan CDP İklim Değişikliği Platformuna, iklim değişikliği üzerindeki dolaylı ve doğrudan etkilerini azaltmak üzere yaptıkları çalışmaları yıllık olarak raporluyor ve bu raporlar uluslararası CDP komitesi tarafından notlanıyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.