Lukoil’in ISAB Rafinerisi Başkanı Oleg Durov, petrol rafineri endüstrisinde rekabetin artacağını ve er ya da geç çevre dostu yeşil enerji ile yolların kesişeceğini söyledi.
Rus petrol şirketi Lukoil’in Türkiye kolu Lukoil Eurasia Petrol A.Ş., İtalya’nın Sicilya adasında bulunan, Avrupa’nın üçüncü büyük rafinerisini ilk defa Türk basın mensuplarına açtı. 20-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenen basın turunda, Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya Adası’nın Doğu kısmında Priolo kasabası yakınlarında bulunan ISAB Rafineri Kompleksi ziyaret edildi.
Ziyaret sırasında basın mensuplarını rafineri hakkında bilgilendiren ISAB Başkanı Oleg Durov, petrol rafineri endüstrisinde rekabetin artacağını belirterek, “Bu trendin ABD ile sınırlı olmadığını, Avrupa’yı ve hatta dünyayı da kapsadığını anlamamız gerek. Er ya da geç çevre dostu yeşil enerji ile yollar kesişecek. Yeşil enerji Sicilya’da gayet iyi bir gelişme göstermiş durumda. Tekrar ediyorum, bu bizim için çetin bir zorluk. Avrupa’nın rafinaj kapasitesi her geçen yıl düşüş grafiği sergilemeye devam ediyor. Dolayısıyla varlık sürdürme yoluna gitmek daha etkili sonuçlar verecektir. Tekrarlamakta fayda görüyorum: Eğer tesisten değil, bir bütün olarak LUKOIL’den bahsediyorsak, yapılması gereken şey ham petrol pazarında, petrol ürünleri ve elektrik pazarında verimi artırmak olacaktır” dedi.

YATIRIMLARIN YÜZDE 30-40’I VERİMLİĞE
Yatırımlarını da bu çerçevede yaptıklarına dikkat çeken Durov, ISAB’a yapılan yıllık yatırım tutarının 90-120 milyon arasında değiştiğini ve bunun da yüzde 30-40’ını işletmenin verimini artırmaya yönelik projelere harcadıklarını ifade etti. Yatırımların kalanı ise kapasiteyi, güvenliği ve çevrenin korunmasını sürdürmeye yönelik olarak yaptıklarını da sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYI YÜZDE 3.1
Lukoil, 1998 yılından bu yana Türkiye petrol piyasasında faaliyet gösteriyor. Toptan ve perakende benzin ve motorinin yanı sıra, petrokimya, baz yağ ve ambalajlanmış yağların satışı, gemi ve uçaklara yakıt teslimatı Şirket’in Türkiye’deki ana faaliyetleri arasında. Lukoil, 2008 sonlarında Akpet’i satın alarak Türkiye’deki en büyük yatırımını gerçekleştirdi. 2016 yılı itibariyle Lukoil Grubu’nun Türkiye’deki istasyon sayısı 600 adet. 2015’te petrol ve gaz ürünlerinin satış hacmi 1.1 milyon tonu (Pazarın yüzde 3.1’i) geçti.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.