Limak Şirketler Grubu, çevre ve toplumsal sorumluluk bilinciyle faaliyet gösterdiği tüm alanlarda ve coğrafyalarda pozitif bir etki yaratma hedefi doğrultusunda 2018-2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda 2020-2030 dönemini kapsayan yeni sürdürülebilirlik politikasını ve sürdürülebilirlik hedeflerini yayımladı.

Küresel Raporlama Girişimi Standartları’na (Global Reporting Initiative-GRI) uygun olarak yayımlanan raporda inşaat, turizm, çimento, altyapı, enerji ve gıda alanındaki şirketlerin ve Limak Vakfı’nın Ocak 2018-Aralık 2019 arasındaki iki yıllık sürece ilişkin ekonomik, çevresel, sosyal, yönetişimsel faaliyetleriyle bu faaliyetlerin çıktıları yer alıyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre büyüme performansını, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak taçlandırmayı amaçlayan Limak Şirketler Grubu, belirlediği 12 stratejik hedefini 2023, 2026 ve 2030 olarak 3 dönemde değerlendirecek.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 40 ARTIRILACAK

Sürdürülebilirlik raporuna göre, Limak Şirketler Grubu’nun önümüzdeki 10 yıl için belirlediği sürdürülebilirlik hedefleri arasında tüm sektörlerinde sürdürülebilirlik anlayışının geliştirilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirmek, 2026 yılına kadar kadın istihdamını grup bünyesinde yüzde 40 artırmak da yer alıyor. 2026 yılına kadar ortalama yüzde 25 enerji verimliliği ve yüzde 28 su verimliliğini sağlamak, emisyon salımını ortalama yüzde 27 azaltmak, tüm şirketlerinde “sıfır atık” hedefine ulaşmak ve  2030 yılına kadar toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını en az yüzde 30’a çıkarmak hedefleri Grubun 10 yıla yayılan temel hedefler arasında  bulunuyor. Limak  tüm tedarikçilerinin sürdürülebilirlik eğitimlerini  2026 yılına kadar tamamlamayı ve çalışan bağlılığını her yıl artırarak, güvenli bir çalışma ortamı sağlamayı hedefliyor.

“SAĞLIKLI GEZEGEN ÜÇLÜ YAPISINA GÖRE MODELLEDİK”

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “Raporumuzda, Limak Şirketler Grubu olarak, önümüzdeki kritik on yıl için belirlediğimiz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı, somut hedeflerimizi ve bu hedeflere ulaşmak için günümüz gerçeklerine ve değişime uygun olacak şekilde yenilediğimiz sürdürülebilirlik yönetişimi modelimizi paylaşıyoruz.

Grup olarak sürdürülebilir bir ekonomik gelişim için, kapsayıcı bir yaklaşımın, gerek kurumsal gerekse bireysel düzeyde, yüksek çevresel ve sosyal farkındalığın ve dünyayı korumak için açık, somut ve kesin hedefleri olan kararlı eylemlerin hayata geçirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda, tüm faaliyetlerimizi kapsayacak şekilde oluşturduğumuz iş odaklarımızı da, kapsayıcı gelişim, sosyal insan ve sağlıklı gezegen üçlü yapısına göre modelledik.

Her sürdürülebilirlik odağımız çerçevesinde oluşturduğumuz 12 ana hedefi ve bünyemizde atılacak somut adımları raporumuzda paylaşıyoruz. Grubumuzun 50’nci kuruluş yılı olan 2026 yılında ana hedeflerimizi değerli paydaşlarımız ve çalışanlarımızın katkılarıyla gerçekleştireceğiz”.

LİMAK İNŞAAT’TA YÜZDE 20 SU VERİMLİLİĞİ

2018-2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda Limak Şirketler Grubu’nun faaliyet gösterdiği tüm sektörlerdeki sürdürülebilirlik performansları da değerlendiriliyor. Raporda yer alan bilgiler şirketler bazında şöyle sıralanıyor; Toplam değeri 10 milyar doları aşan yurt içi ve yurt dışı projeleriyle dünyanın önde gelen inşaat şirketlerinden biri olan Limak İnşaat, Engineering News-Record (ENR) tarafından yayınlanan dünyanın ilk 250 uluslararası inşaat şirketi sıralamasında 2019’da 67. sırada yer aldı. İSG ve sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Limak İnşaat’ta birim su tüketiminde 2017’ye göre yüzde 20 verimlilik sağlanırken, 2019’da yüzde 97 müşteri memnuniyeti elde edildi.

LİMAK TURİZM VE SIFIR ATIK PROJELERİ

6000’den fazla yatak kapasitesi ile yıllık ortalama 450 binden fazla misafire ev sahipliği yapan Limak Turizm’de son iki yılda yüzde 94 misafir memnuniyeti elde edildi. Mal ve hizmet tedarikinin yüzde 95’ini bulunduğu bölgelerdeki yerel tedarikçilerden karşılayan Limak Turizm bünyesinde Limak Lara Otel’de Şubat 2018’de, Limak Eurasia Otel’de ise 2019 yılı itibarıyla Sıfır Atık Projesi uygulanmaya başlandı. Bir başka öne çıkan performans göstergesi olarak son bir yılda oteller toplamında elektrik ve su tüketiminde geceleme başına yaklaşık yüzde 7 azalma oldu.

LİMAK ÇİMENTO’DA KARBON SALIMI AZALIYOR

Türkiye’nin sektörde toplam varlık büyüklüğünde birinci, kapasite sıralamasında ikinci büyük çimento üreticisi olan Limak Çimento, Türkiye’de ilk GOLD Belgesi ve ilk ISO 45001 belgesi alan entegre çimento fabrikasına sahip. Limak Çimento’nun Afrika’daki yatırımlarından Fildişi Sahili fabrikası, en çevreci firma sıralamasında ilk 10’a giren tek çimento fabrikası olurken, Mozambik fabrikası ülkenin en büyük üç üreticisinden biri konumunda. Sektörde birçok yenilikçi ve öncü çalışmaya imza atan Limak Çimento’da son bir yılda toplam elektrik tüketiminde yüzde 13 ve toplam CO2 emisyonunda yüzde 16 azalma kaydedildi.

PRİŞTİNA HAVALİMANI’DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK FAALİYETLERİ HIZLANDI

Altyapı yatırımları alanında; Limak’ın inşaatını tamamlayarak işletmesini sürdürdüğü Kosova Cumhuriyeti’nin tek uluslararası havalimanı ve Balkanların en teknolojik havalimanı olan Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nda son bir yılda yolcu kaynaklı elektrik tüketiminde yüzde 4 tasarrufla toplam enerji maliyetinde yüzde 2 düşüş kaydedildi.

Ayrıca sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yolcu başına yüzde 8 yakıt tasarrufu ile direkt emisyonlarda yüzde 8 düşüş sağlandı. Limak’ın işletmesini sürdürdüğü Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yla Orta Doğu’nun dünyaya açılan kapısı LimakPort İskenderun’da son bir yılda tehlikeli atık oluşumunu azaltma çalışmaları sonucunda ton başına tehlikeli atık miktarında yüzde 48, toplam tehlikeli atık miktarında yüzde 60 azalma sağlandı.

Bölgenin en büyük “Atık Kabul Tesisi”ne sahip olan LimakPort’ta gerçekleştirilen İSG uygulamaları ve eğitimler neticesinde son iki yılda kaza sıklık oranında yüzde 38 azalma oldu.

LİMAK ENERJİ ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Enerji sektöründe enerji üretimi, dağıtımı, satış ve ticareti alanlarında faaliyetlerini sürdüren Limak Şirketler Grubu’nun enerji üretimi alanında bünyesinde bulundurduğu Türkiye’nin ilk doğal gaz kombine çevrim santrali olan ve 1.220 MWh kurulu gücü ile yaklaşık 1.9 milyon hanenin elektrik enerjisini karşılama kapasitesine sahip bulunan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde (HEAŞ), sürdürülebilirlik kapsamında önemli adımlar atıldığı belirtildi.

Buna göre, yüzde 63 yerel istihdamın sağlandığı ve 2019’da 365 günlük kayıp zamanlı kazasız gün başarısı elde eden HEAŞ genelinde 2019 yılı itibarıyla “Sıfır Atık” projesi için çalışmalara başlandı. Hidroelektrik santrallerde ise yıllık 4 milyar kWh üretim kapasitesine sahip olan Limak, elektrik üretiminde son bir yılda yüzde 46 artış kaydetti. Santrallerde İSG standartlarına tavizsiz uyum gösterildi ve son iki yılda “Sıfır Kaza” başarısı elde edildİ.

ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM SOSYAL YATIRIMLARA DEVAM EDİYOR

Raporda yer alan bilgilere göre, enerji dağıtımı alanında Türkiye’nin lokomotif bölgesi olan Marmara Bölgesi’nin güneyini kapsayan hizmet sahası ile Uludağ Elektrik Dağıtım, sosyal yatırımları ile sürdürülebilir kalkınmaya hizmet ediyor. Müşteri memnuniyeti kapsamında sosyal medya mecralarını en aktif kullanan dağıtım şirketi olan UEDAŞ’ın, “Elektrik Dağıtım Hatlarında Hibrit Buz Yükü Önleme ve Kuş Kaçırma Sistemi” ve “Denizaltı Robotu” projeleri ile örnek işbirliklerine imza attığı belirtildi.

Enerj satış ve ticareti alanında; hizmet verdiği 4 ilde yaklaşık 5 milyon kişiye enerji satış hizmeti veren Limak Enerji Uludağ Elektrik, EFQM 4 Yıldız Yetkinlik Belgesi’ne sahip bulunuyor.Sektöründe en fazla dijital dönüşüm projesine imza attığı belirtilen şirketin “Esnek Fatura”, “Kesintisiz Enerji Uygulaması”, “İşaret Dili Görüşme Hattı” gibi öncü projeleri hayata geçirdiği kaydedildi.

LİMAK VAKFI’NIN KÜRESEL ETKİSİ

Grup şirketlerinin yüksek performansının yanı sıra Limak Vakfı’nın gerçekleştirdiği etkili yatırımlarının, küresel hedeflere ulaşılmasında önemli katkı sağladığı belitilen raporda, Limak Vakfı tarafından gerçekleştirilen kadınların güçlenmesi, nitelikli eğitim ve kültür-sanat alanında birçok projenin tüm paydaşlar ve sadece Türk iş dünyası için değil, küresel iş dünyası için de ilham verici nitelikte olduğuna dikkat çekildi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.