Limak Enerji

Limak Enerji son 1.5 yılda 5 milyon ton eş değerinde karbon sertifikası yayınladı. Şirketten yapılan açıklamada, bu miktarın yaklaşık 226 milyon ağacın bir yılda emdiği karbon miktarına veya 1.1 milyon aracın yıllık ortalama karbon salınımına eş değer olduğu bildirildi.

Limak EnerjiSon 1,5 yılda 5 milyon ton eşdeğerinde VCS (Verified Corbon Standard) sertifikası üretip yayınlayan Limak Enerji, Türkiye’de bu süre zarfında yayınlanan tüm VCS sertifikalarının yüzde 50’sini tek başına sağladı. 2009 yılından günümüze kadar yayınlanan tüm VCS sertifikalarının da yaklaşık üçte biri Limak Enerji tarafından sağlandı.

Hidroelektrik, güneş ve jeotermal enerji portföyüne sahip Limak Enerji Grubu, bir süre önce Sıfır Atık Belgesi de almaya hak kazanan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (280 MW) ile Uzunçayır Barajı ve HES’te (82 MW) yaptığı üretimle VCS sertifikalarını da almıştı.

“Tüm santrallerimize uygulamayı hedefliyoruz”

Şirket önümüzdeki dönemde diğer yenilenebilir santrallerini de bu sertifikalandırma sürecine sokmayı planlıyor.

Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Ulaştığımız 5 Milyon tonluk miktar, yaklaşık 226 milyon ağacın bir yılda emdiği karbon miktarına veya 1.1 milyon aracın yıllık ortalama karbon salınımına eş değer bir ölçüt olarak kabul ediliyor.

Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir
Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir

Limak Enerji olarak 2 adet hidroelektrik santralimizde başlattığımız bu sertifikalandırmaları yaygınlaştırarak diğer tüm yenilenebilir kaynak santrallerimizde de uygulamayı hedefliyoruz.”

Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar net sera gazı emisyonlarını sıfırlamayı hedeflediği Yeşil Mutabakat kapsamı çerçevesinde, karbon piyasaları ve sertifika süreçlerinin önümüzdeki dönemde dünya genelinde daha da büyük önem kazanması bekleniyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse 2020 yılının yeşil enerji devleri belli oldu yazısı da ilginizi çekebilir.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikZES’e Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası
Sonraki İçerikGüneş YEKA ihalesinde fiyat 30 kuruşun altı olacak

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz