İklim Kliniği Sağlık Bilimleri Konferansı

Yuvam Dünya Derneği tarafından Hacettepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğiyle, “İklim krizi aynı zamanda acil harekete geçilmesi gereken bir sağlık krizi” denilerek oluşturulan İklim Kliniği projesi kapsamında düzenlenen konferansa katılan sağlık bilimleri öğrencileri, iklim krizinin sağlık açısından etkilerini farklı bakış açılarından dinleme fırsatı buldu.

İklim Kliniği iklim krizinin etkilerinden insanları korumak için farkındalığı ve bilgi düzeyini artırmayı, kanıta dayalı karar verme sürecine destek sağlamayı ve sağlık müdahalelerini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda ulusal sağlık politikasını şekillendirerek, sağlık sistemlerinin karbon ayak izini azaltmaya ve direncini artırmaya katkıda bulunmayı hedefliyor.

Eğitimler, konferanslar, araştırmalar, topluluk faaliyetleri, farkındalık çalışmaları, savunuculuk çalışmaları gibi farklı etkinliklerle gerçekleşecek projenin ilk etkinliği İklim Kliniği Sağlık Bilimleri Konferansı, 1300 kayıtlı katılımcı ile gerçekleşti. Yuvam Dünya İklim Elçisi Kerem Bürsin’in de iklim krizi ve sağlık konusunda geleceğin sağlık çalışanlarına mesajlarını verdiği konferans 115.800 tweet ile 6 ülkede trend topic listesine girerek yaklaşık 15.1 milyon kullanıcıya ulaştı.

İklim Kliniği Konferansı’nda 7 panel düzenlendi, 35 konuşmacı katıldı

20 Mayıs’ta ücretsiz ve çevrimiçi olarak düzenlenen Sağlık Bilimleri Konferansı’na birçok üniversiteden sağlık bilimleri öğrencileri ve ilgililer dinleyici olarak katıldı. Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Kocabıyık’ın konuşmasıyla başlayan konferans, 7 oturum ve 35 konuşmacıyla tamamlandı.

Oturumlar boyunca iklim krizinin etkileri ve sağlık sektörü üzerine getirdiği yükler tartışıldı. Bilim insanlarından sanatçılara, iletişimcilerden sağlık çalışanlarına tüm konuşmacılar iklim krizinin acil önlem alınması gereken bir sağlık krizi olduğunun altını çizdiler ve okullarda müfredata girerek bu mücadeleyi sürdürecek olan gençlerin donanımlı hale gelmesinin önemini vurguladılar. Tıp öğrenci birlikleri temsilcileri öğrenciler ise iklim krizinin ortaya çıkardığı tehditlere karşı direnci artırmanın daha donanımlı sağlık hizmetlerini gerektirdiğini ve bunun anahtarının müfredatlarda gezegensel sağlığa daha etkili bir şekilde yer vermek olduğunu ifade ederek okul yönetimleri ve hocalarının desteklerinin öneminin altını çizdiler.

İklim Kliniği projesi kapsamlı bir şekilde devam edecek

İklim krizinin, etkilerinin çeşitliliği nedeniyle birçok alanı kapsayan, disiplinlerarası ve çevre konusunu aşan bir kriz olduğunu vurgulayan Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Kocabıyık, doğanın sağlığının yanı sıra insan sağlığının da ciddi bir meydan okumayla karşı karşıya olduğunun altını çizdi ve “Bu nedenle iklim krizi aynı zamanda acil harekete geçilmesi gereken bir sağlık krizidir. İklim Kliniği çalışmamız da bu kapsamlı ve kritik küresel sağlık sorununa yönelik çözümler üretmemiz için geliştirildi” dedi.

İklim Kliniği kapsamında bu çözümleri destekleyecek çok çeşitli eğitim, konferans, araştırma, topluluk faaliyetleri, farkındalık ve savunuculuk çalışmaları başlattıklarını söyleyen Kocabıyık, “İklim krizinin sağlık konusundaki etkilerine karşı yürütülen bu çalışmalar, daha dirençli bir toplumun yaratılmasında hiç kuşkusuz başrollerde olacaktır” dedi.

Viatris, Sanofi, Menarini ve Imuneks Farma desteğiyle ilk etkinliğini gerçekleştiren İklim Kliniği; öğrenci konferansının ardından özel sağlık araştırmaları, müfredat projeleri, özel iklim sağlık okulları ve dönüşüm projeleri ile sağlık alanında yer alan herkesin iklim krizi ile baş etme becerisini geliştirmeyi ve krizin etkilerine karşı direncini artırmayı hedefliyor.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikYeşil tahvilden gelen kaynak yeşil finansmana aktarılmalı
Sonraki İçerik25 milyon konutun yüzde 70’i enerji verimli değil

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz