Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEFFA) tarafından bugün yayınlanan rapora göre, güneş ve rüzgara dayalı enerji üretiminin fosil yakıta dayalı üretimden daha düşük maliyetli olduğu ortaya çıkıyor.

IEFFA raporunda enerjide dönüşümü yakalayamayan elektrik şirketlerinin hisse senedi değerinde 180 milyar dolarlık kayıp görüldüğü belirtilirken, ekonomilerin güneş ve rüzgara yatırım yaparak milyarlar kazanabileceği ifade edildi. Kömürlü ve diğer termik santrallere yatırım yapan Avrupalı elektrik şirketlerinin yaşadığı büyük maddi kayıplara dikkat çekildi.

“Dönüşmekte Olan Küresel Elektrik Şirketleri: Liderler ve Geride Kalanlar: 11 Vaka Çalışması” isimli Rapor, teknoloji alanındaki gelişmeler ile rüzgar ve güneşe dayalı enerji üretim maliyetlerindeki düşüş sayesinde, Asya, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ve Afrika’da neredeyse herkesi şaşırtan hızda bir değişim yaşandığını ortaya koyuyor.

Raporda Enel, RWE ve Engie gibi 11 büyük elektrik üretim şirketi ile bu şirketlerin ellerinde bulundurduğu  elektrik santralleri incelendi. 2007 ve 2016 yılları arasında beklenenden daha az performans gösteren elektrik santrallerinin bu şirketlere neden olduğu toplam zararın 180 milyar dolar seviyesinde olduğu ortaya çıktı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ, FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİYOR

Raporun başyazarı ve IEFFA Avustralya Enerji Finansmanı Çalışmaları Direktörü Tim Buckley raporun bulgularını şöyle özetliyor: “Yenilenebilir enerji üretimi sayesinde, Avrupa’dan Asya’ya, Kuzey ve Güney Amerika’dan Afrika’ya toptan elektrik fiyatları aşağıya çekiliyor. Yenilenebilir kaynaklarla üretilen elektrik artık istikrarlı bir şekilde fosil yakıtla üretilen elektrikten daha az maliyetli zira yakıt maliyeti yok.

Diğer önemli bir nokta da, yenilenebilir enerjinin pazar payının halen göreceli olarak çok küçük olmasına rağmen piyasalarda bu dalgalanmaları yaratabiliyor olması dalgalanmaların bu yüzden devam edeceğini öngörebiliriz. Her ne kadar yenilenebilir kaynakların küresel elektrik üretiminin başlıca kaynakları olması için birkaç on yılın daha geçmesi lazım olsa bile, yenilenebilirlerin bugünkü varlığı kalıcı ve gelişimleri önlenemez” dedi.

ŞİRKETLER HIZLI DAVRANMALI

Raporda ise şu sonuca varılıyor: “Küresel düzeydeki yenilenebilir kaynaklara geçişi hala nasıl ve ne zaman benimseyeceklerini düşünen elektrik şirketleri, eğer harekete geçmekte geç kalanların sıklıkla karşılaştığı atıl kalacak varlıkların nominal değerlerindeki düşüşün yol açtığı maddi zararlardan kaçınmak istiyorsa hızlı davranmalı.”

Raporda incelenen 11 başlıca elektrik şirketi üç gruba ayrılmış “ilerici” yenilenebilir enerji liderleri, gecikmiş ancak yenilenebilir enerji dönüşümleri çalışma aşamasında olan “ılımlı” elektrik şirketleri ve yeterince modernleşemeyen “geride kalan” şirketler.

IEFFA RAPORUNDAN ÖNEMLİ NOKTALAR

Toptan elektrik fiyatlarındaki düşüş tüm Avrupa’da önemli piyasa dalgalanmalarına yol açtı ve yenilenebilir enerjinin sorumluluk ve gereklerini üstlenmekte geç kalmış başlıca elektrik şirketlerinin süregelen maddi kayıp riskiyle karşı karşıya kaldığını gösterdi.

ABD’de yenilenebilir enerji lideri NextEra için yenilebilirler düşük fiyatlara elektrik sağlamaya devam ederken, şirket aynı zamanda yenilenebilir enerjisi bir sürdürülebilir hissedar katkı değeri yaratma aracı olarak görüyor.

Çin’de ise CEIC (China Shenhua ve China Guoadian’ın birleşmesinden doğan şirket) muhtemelen dünyanın en büyük kurulu gücüne sahip şirketi olacak (225 GW).

2007’den bu yana elektrik fiyatlarının dört misli arttığı ve yüksek maliyetli bir kömürlü termik santral inşaatının fiyatların daha da artmasına yol açabileceği Güney Afrika’da, yenilenebilirler her zamankinden daha cazip ama dalgalanmalara da neden olabilecek gibi görünüyor.

2017 Hindistan için bir dönüm noktasıydı: güneş enerjisi tarifeleri başlıca ulusal elektrik şirketi NTPC’nin mevcut kömürlü termik santrallerde ürettiği elektriğin maliyetinden daha düşüktü.

Avustralya’da, enerji politikalarındaki belirsizliklerden kaynaklanan çok yüksek elektrik fiyatları ve bunun sonucu olarak yenilenebilir enerji dönüşümündeki gecikme önemli bir siyaset meselesine dönüştü.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.