27. Uluslarası Enerji ve Çevre Konferansı ICCI 2023

Bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı, İstanbul Fuar Merkezi’nde enerjinin devlerini buluşturdu. Enerjinin yoğun gündemi, dünyanın ve Türkiye’nin en etkili sektör temsilcilerinin katıldığı ICCI 2023’de masaya yatırıldı.

Ana teması “Enerjide Sürdürülebilir ve Akıllı Dönüşüm” olarak belirlenen ICCI 2023 Konferanslarında 3 gün boyunca 4 salonda 40’ı aşan oturum gerçekleştirildi. ICCI 2023’e İtalya, Almanya, Rusya, Çin, Hindistan, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Danimarka, İngiltere, Fransa, Avusturya, İspanya, Kazakistan, Azerbaycan, Finlandiya, İran ve Güney Kore’den firmalar ve üst düzey konuklar katıldı.

Bu yıl, Enerjide Sürdürülebilir Arz Güvenliği, Enerjide Yeni Teknolojiler, Enerjinin yeni yıldızı hidrojen, Enerji Yatırımlarında Finansman Çözümleri ve Teşvikler, Çevre ve İklimde Son Gündem Tartışmaları, Enerji Depolama – E-şarj, Küçük Modüler Reaktörler, Enerji Üretiminde İşletme ve Bakım, Enerjide Yerli Teknoloji Liderleri, Dekarbonizasyon & Yeşil Mutabakat ve Sektörün Vazgeçilmez Paydaşları: STK Oturumları ICCI 2023 Konferanslarının odak konuları arasında yer aldı.

TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel: “Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 54 oldu”

TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel
TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel

 

Elektrik üretiminde fosil yakıtlardan yenilenebilir yakıtlara dönüşümün “Enerjide Arz Güvenliği”  ve “Sürdürülebilirlik” kavramlarının dengeli bir kaynak dağılımı ve yönetimini zorunlu kıldığını anlatan TG EXPO Genel Müdürü Cem Şenel, şu bilgileri Verdi: “Ülkemizin elektrik kurulu gücü 2022 yılı sonunda 103.800 MW’a ulaşırken, bunun içinde yenilenebilir payı yüzde 54 oldu ve artık bu oranın her yıl yenilenebilir lehinde artacağı kesinleşti. Enerji depolama ve hibrit santrallere yönelik artışlar, yeşil hidrojen üretimi, elektrikli araçlardaki hızlı dönüşüm ülkemizin enerji politikalarında ve enerji altyapısında ciddi düzenleme ve yatırımlara yol açtı.

Dünyanın tamamını etkileyen enerji dönüşümü, ICCI 2023’de ulusal ve uluslararası paydaşlar, bilim insanları ve sektörün yatırımcıları tarafından masaya yatırılacak. Enerji Kamu Yönetimi, Enerji STK’ları ve özel sektör paydaşları desteğiyle düzenlediğimiz ICCI, enerji değer zincirinin üretimden iletime, dağıtımdan tüketime kadar tüm halkalarını içine alacak çok önemli bir 3 günlük konferans olarak devam ediyor” diye konuştu.

“Elektrik piyasasının cirosu 25 milyar dolara ulaştı”

Dünya enerji piyasasının en sıcak coğrafyasında yer alan Türkiye’nin kısa vadede bölgesel ticaret olanaklarını arttırması, yeni yatırımlarla enerji endüstrisini büyütmesi ve teknolojik dönüşümü entegre etmesi için ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansının çok önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Cem Şenel; “Son 15 yılda özelleştirme ihaleleri dahil 95 milyar dolar yatırım yapılarak büyüme sürecinin ilk etabını büyük oranda tamamlayan enerji piyasamız, artık gelişme ve olgunlaşma sürecine girdi. Büyüme sürecinin ilk etabını tamamlayan Türkiye enerji piyasası, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin en büyük onuncu enerji piyasası konumuna geldi.

Büyüklük bakımından elektrik piyasası dördüncü, doğal gaz piyasası da üçüncü sıraya yükseldi. Elektrik piyasası, her yıl yaklaşık 25 milyar dolar cirosu ile GSMH’ya 36 milyar dolar civarında katkı sağlayarak, Türkiye’nin en büyük değer zincirlerinden birini oluşturdu. Bu büyüme ve gelişme sürecinin son 25 yılına sağladığımız katkıyı, gelecekte de sürdürmek üzere fuarın hem yerli hem de yabancı katılımcıların odağında olduğu sürdürülebilirlik için çok etkin çalışmalar hayata geçiriyoruz.

ICCI, bu yıl “İklim Değişikliğine Duyarlı Sürdürülebilir, Verimli Enerji Dönüşümü” temasıyla, 100’ün üzerinde katılımcı, 50’nin üzerinde ülkeden 20 bin ziyaretçi hedefi, 50 oturum, 200’ün üzerinde konuşmacı ile Türkiye’nin, enerji verimliliğinin merkez noktası olmaya devam etti” dedi.

Türk ve İtalyan enerji şirketleri ICCI 2023’de bir araya geldi

65 ülkede faaliyet gösteren İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı’nın (ITA) destekleriyle katılım sağlayacak olan; elektrik mühendisliği, elektronik, mekanik mühendislik, elektromekanik alanlarında uzman birçok İtalyan enerji şirketi, Türk firmalarla ICCI 2023’de buluştu. İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, enerji sektöründe Türk ve İtalyan şirketlerin arasındaki iş birliğinin teşvik edilmesi adına fuara katılarak Türkiye ve İtalya arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesini hedefliyor.

Alman Enerji Ajansı ve ve Rus firmalar da katıldı

Alman Enerji Ajansı (DENA) ve Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası (AHK)’nin organizasyonu ile Alman Pavilyonu ICCI 2023 Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı’na katıldı. Moscow Export Center organizasyonu ile Rus Pavilyonunda 6 firma katıldı.

Öte yandan ICCI 2023’te T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı; EÜAŞ, TEDAŞ, TEİAŞ, TENMAK, TEMSAN ve BOTAŞ gibi kamu kurumları ile EPDK ve ETKB gibi yasa koyucular, sanayi odaları ve organize sanayi bölgeleri, sektörün önde gelen dernekleri (DEİK, TÜSİAD ,ELDER, GEFF, GENSED, GÜNDER, GÜNEŞDER, GÜYAD, İSO, İTO, JESDER, MUSİAD, SHURA,  TURSEFF, TÜBİTAK MAM, TÜREB) konferans ve fuara katılıyor veya destek veriyor.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikEnerji dönüşümü için düşük maliyetli finansmana ihtiyaç var
Sonraki İçerikRüzgar ve güneş enerjisi G20 ülkelerinde kömürün yerini alıyor

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz