Enerjisa Üretim

Enerjisa Üretim, Kahramanmaraş’ta yer alan 8 MW’lik Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santrali’ni 2022 yılı itibarıyla hiç insan gücü kullanmadan tamamen uzaktan yönetilebilir ve dijital şekilde üretim yapabilen bir yapıya kavuşturdu.

Enerjisa ÜretimYıllık ortalama 17 gigavat saat (GWh) elektrik üretimi yapan Dağdelen HES’te üretim süreçlerinin sanal modelleri yaratılarak verilere dayalı performans ölçümleri gerçekleştirildi.

Elde edilen tüm verilerle insansız üretime uygun hale getirilen santralin işletmesi üretim süreçleri, 2020 yılında Enerjisa Üretim’in Ataşehir Merkez Ofis’inde kurulan merkezi kontrol odası “Senkron” dan, yüzlerce kilometre mesafeden anlık olarak uzaktan yönetiliyor. Enerji sektöründe yeni bir sayfa açan uygulama, Enerjisa Üretim’in sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sunmanın yanı sıra iş alanındaki kaza risklerini de minimuma indiriyor. İnsansız enerji üretimi aynı zamanda işletme ve bakım konularında da avantajlar sağlıyor.

İnsansız hidroelektrik enerji santrali ”Dark Plant” filmi sosyal medyada yayınlandı

Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan “Dağdelen Hidroelektrik Santrali’mizin insansız hale getirilmesiyle sektörde bir ilke daha imza attık. Bu uygulamayı hem sürdürülebilirlik yaklaşımımız hem de uçtan uca teknoloji dönüşümü ve inovasyon bazlı verimlilik çalışmalarımız açısından stratejik bir yatırım olarak görüyoruz. Uygulamanın verimlilik ve iş kazalarını sıfıra indirme yönünden de faydaları  söz konusu. Santralin yönetimini merkez ofisimizde olan kontrol odamız “Senkron”dan gerçekleştiriyoruz. Yedekli veri odası ve şifreli özel iletişim altyapısıyla bütün hidroelektrik santrallerimizi tek bir noktadan yönetebilecek uzman mühendis ve operatörlerimizin 7/24 görev yaptığı Senkron, hâlihazırda bütün santrallerimizin işletme değerlerini anbean yüzlerce kilometre öteden takip edebilmemizi sağlıyor” diyor.

Enerjisa Üretim, insansız şekilde enerji üretimini ve işleyişini anlatmak için “Dark Plant’” adlı bir de tanıtım filmi yayınladı. Hazırlanan film, Enerjisa Üretim resmi sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikArçelik, yeni teknolojisi SaveWater’ı IFA’da tanıttı
Sonraki İçerikTam elektrikli E-Transit Custom ile ticaretin geleceği değişecek

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz