Serenti Enerji Giresun

Çevreye ve insana saygılı çalışmalarıyla enerji sektörünün lider oyuncularından biri olan Biotrend Enerji, Serenti Enerji Giresun Katı Atık Bertaraf Tesisinde önemli yatırımlar gerçekleştirerek, iyileştirme çalışmalarında gözle görülür farklar ortaya koydu.

Biotrend Enerji, 11 ilde yer alan faaliyette ve yapılmakta olan yatırımlarıyla toplam 18 farklı tesiste, Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor.

Biotrend Enerji’nin alt iştiraki Serenti Enerji, Giresun tesisinde çevreye duyarlı iyileştirme çalışmalarında önemli bir yol kat etti.

Biotrend Enerji Genel Müdür Yardımcısı Bahri Okhan
Biotrend Enerji Genel Müdür Yardımcısı Bahri Okhan

Sürdürülebilir, verimli ve sıfır atık politikası doğrultusunda yapılan her türlü işlemde mutlak kamu yararı gözeterek ilerlediklerine işaret eden Biotrend Enerji Genel Müdür Yardımcısı Bahri Okhan, “İştirakimiz Serenti Enerji Giresun Katı Atık Bertaraf Tesisinde yaptığı yatırımlarla bu konulardaki hassasiyetimizin altını çizmiş oldu. Tesis girişi, güvenlik, kantar, tekerlek yıkama, ayrıştırma tesisi, dengeleme havuzu ve arıtma tesisinde yapılan iyileştirme çalışmaları kısa bir sürede tamamlandı” diye konuştu.

Serenti Enerji Giresun Katı Atık Bertaraf Tesisinde yapılan iyileştirmeler

  • Düzenli depolama sahasından (Lot alanı) gelen sızıntı suyu, 7000 m³ lük sızıntı suyu havuzuna (Dengeleme havuzu), sonrasında buradan biyolojik arıtma havuzuna aktarılıyor. Yapılan nitrifikasyon ve denitrifikasyon işlemlerinin ardından, ultrafiltrasyondan geçiriliyor ve nanofiltrasyon işlemi yapılarak temiz su olarak ortalama 150 m³/gün olarak deşarj ediliyor.

Tesis girişinden arıtma tesisine kadar olan güzergaha yeni bordür taşlar döşenerek Biotrend Enerji kurumsal renklerine boyandı. Yardımcı tesisler olarak adlandırılan kantar binası, güvenlik kulübeleri, su deposu, eski idari binaların tamamının dış cepheleri, Biotrend Enerji kurumsal rengine boyandı. Kullanılmaz halde olan eski idari binanın tadilatı yapılarak işler hale getirildi.

Tesiste 1200 ağaç dikilerek peyzaj çalışması yapıldı

  • Tesis geneline 1200 adet ağaç dikilerek peyzaj çalışması yapıldı.
  • Lot etrafından sızan atık suları engellemek için deforme olan mebranlar 3.500 metre kare alanı yenilenerek, lot etrafından sızan sular mebranı alan içine hapsedildi.
  • Dereye sızan suları engellemek için tesisin doğu yönünde kazı çalışması yapıldı ve yaklaşık 280 metre uzunluğunda 3,5 metre eninde ve 5 metre derinliğinde kazı çalışması yapılarak drenaj sistemi oluşturuldu. Alt tabana dere çakıl üstüne 200’lük delikli boru üzerine dere çakılı ve jeotekstil keçe uygulaması yapılarak son noktada bacaya biriktirilen suları mebranlı alana pompa ile taşıma işlemi yapılarak dereye akan sızıntı suları engellendi.
Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.