Alanya Belediyesi’nin Güneş Enerji Santrali 51 günde satılan 763.072 KWH elektrik enerjisi karşılığında 356 bin 86 TL gelir elde etti.

Alanya Belediyesi’nin Toslak Mahallesi’nde 94 dönümlük alanda hayata geçirdiği Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nde üretilen elektriğin satışından ilk gelir elde edildi.

Türkiye’nin kamu kurum ve kuruluşları arasındaki en büyük güneş enerji santralinde üretimine 11 Temmuz’dan itibaren başlanan elektrik, CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş’ye satılmaya başlandı.

Alanya Belediyesi, 51 günde üretilen 768.072 KWH’lık elektrik enerjisi karşılığında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş’ye 356 bin 86 TL’lik ilk gider faturasını kesti.

ÇABAMIZIN MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLADIK

Bu büyüklükte güneş enerjisi santralini hayata geçiren ilk ve tek kamu kurumu olduklarını söyleyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Projenin GES-1, GES-2 ve GES-3’ten oluşan ilk etaplarında elektrik ürettiklerini ve üretilen elektrik enerjisinden maddi gelir elde etmeye başladıklarını açıkladı.

Üretken Belediyecilik anlayışıyla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Yücel, “Göreve geldiğimiz ilk günlerde başlattığımız çalışma ile 3 yıldır verdiğimiz mücadelenin ve emeklerimizin meyvelerini almaya başladık. Mutluyuz, gururluyuz. GES Projemizi hayata geçirdik ve artık sattığımız elektrik enerjisinden para kazanıyoruz. Alanya Belediyesi’ni tasarruf ederek gelişen ve büyüyen bir belediye haline getirdik” dedi.

GÜNDE 7-8 BİN LİRALIK ÜRETİM YAPIYORUZ

Güneş Enerji Santrali Projesi’nin 3 MW’lık ilk etabını 10 Milyon 41 bin TL’ye ihale ettiklerini belirten Başkan Yücel, Güneş Enerjisi’nden şu ana kadar günde ortalama 7 bin TL’lik üretim yaptıklarını ifade etti. Başkan Yücel, “Toplamda 5 MW gücündeki GES Projesi için yola çıkan Belediyemiz, ilk etapta 3 MW elektrik üretmeye ve CK’ya faturalandırmaya başladık” diye konuştu.
GES Projesi’nin etap etap devam ettiğini kaydeden Belediye Başkanı Yücel, “GES-4 Projemiz içinde hazırlıklarımızı, gerekli izinlerimiz ve alt yapımızı tamamladık.

İhale hazırlıklarımızın devam ettiği, 410 KW’lık GES-4 projemizi 2018 yılı başına kadar faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. GES-4 santralimizde üretim gerçekleştirildiğinde ise belediyemiz elektrik ihtiyacını tamamen GES’lerden karşılayacak. Enerji maliyetlerinde çok önemli ölçülerde tasarruf sağlayacağız. GES-5 ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. 2 yıl içerisinde GES-4 ve GES 5’i de hayata geçirip, hem belediyemizin elektrik ihtiyacını tamamen santrallerimizden karşılayacağız hem de belediyemiz elektrik enerjisinden ilave gelir elde edecek” dedi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.