ABD'nin en büyük rüzgar enerjisi projesi SunZia Pattern Energy Yeni Meksika'daki dev proje ABD yenilenebilir enerji liderliği

Yeni Meksika’dan Arizona ve Kaliforniya’ya rüzgar enerjisi taşıyacak dev proje

ABD’de yenilenebilir enerji alanında en büyük ölçekte kabul edilen bir proje, 11 milyar dolarlık finansman sağlayarak, elektrik şebekesine yönelik yatırımların artacağı bir yıla başlangıç yaptı. Pattern Energy tarafından hayata geçirilen SunZia projesi, Yeni Meksika’nın merkezindeki dev bir rüzgar çiftliği olarak planlanıyor. 900’den fazla rüzgar türbini, 3.000 megavat temiz enerji üretecek ve 550 mil uzunluğundaki iletim hattı bu enerjiyi Arizona ve Kaliforniya’daki yaklaşık üç milyon insana ulaştıracak.

Projenin geçmişi ve önemi

2006 yılından beri gündemde olan bu proje, 2011 yılında Obama yönetimi tarafından “hızlandırılmış” olarak ilan edilmişti. Ancak, bu tür projelerin yavaş ilerleme süreçleri, Başkan Biden’ın 2035 yılına kadar %100 temiz elektrik hedeflerini tehlikeye atabilir. Princeton Üniversitesi’nin 2022 yılında yaptığı bir çalışma, ABD’nin iletim şebekesini önceki on yılda olduğu gibi yılda %1 oranında genişletmeye devam etmesi durumunda, Biden’ın Enflasyon Azaltma Yasası’nın geçmemiş olmasından daha fazla kömür ve doğalgaz tüketimi olacağını buldu.

ABD'nin en büyük rüzgar enerjisi projesi SunZia Pattern Energy Yeni Meksika'daki dev proje ABD yenilenebilir enerji liderliğiEnerji talebindeki artış ve şebeke Hazırlığı

Federal temiz enerji teşvikleri, üretimdeki yeniden canlanma ve veri merkezlerindeki büyüme nedeniyle elektrik talebinde bir artış gözlemleniyor. Grid Strategies adlı bir enerji sektörü danışmanlık firmasına göre, elektrik talebinin önümüzdeki beş yıl içinde %4.7 artması bekleniyor.

Altyapı Projelerindeki Engeller ve Çözümler

Enerji Bakanlığı, şebekeleri iyileştirmek ve genişletmek için milyarlarca dolarlık kaynak ayırmaktadır. Ancak, devlet ve federal bürokrasi, büyük ölçekli altyapı projelerinde yıllarca süren gecikmelere neden olabiliyor. Uzmanlar, Enerji Bakanlığı’nın fonlarının, şebekenin yenilenmesi ve genişletilmesi için gereken trilyonlarca dolara kıyasla yetersiz kaldığını belirtiyor.

SunZia ve Geleceğe Etkileri

Pattern Energy, proje için kamu piyasalarından başarıyla fon sağlamış durumda. Şirketin CEO’su Hunter Armistead, projenin karbon salımı olmayan bir geleceğe geçiş için gerekli olan iddialı yenilenebilir altyapı girişimlerine örnek teşkil ettiğini belirtti. Bu tür büyük enerji ve iletim projelerinin geliştirilmesi ve zamanında tamamlanması konusunda zaman gösterecek.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.