23. Dünya Hidrojen Enerjisi Konferansı

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen 23. Dünya Hidrojen Enerjisi Konferansı İstanbul’da yapılıyor. Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, iki yıl ertelenen konferansı şu an İstanbul’da gerçekleştirmekten dolayı memnun olduklarını söyledi.

23. Dünya Hidrojen Enerjisi Konferansı’nda Dinçer, hidrojenin bilinen yakıtlar içinde birim kütle başına en yüksek enerji içeriğine sahip alternatif bir kaynak olduğunu belirterek, “Bu kaynak sıfır karbon emisyon hedeflerini belirleyen ülkelerin enerji stratejilerinde önemli bir yere gelecek. Canlılar, temiz havaya, gıdaya, suya ve temiz enerjiye ihtiyaç duyuyor. Eğer enerjiniz yeterince temiz değilse, bahsi geçen kaynakların temizliğinden söz etmek zorlaşıyor. Dolayısıyla temiz enerjinin her haline şu an ihtiyacımız bulunuyor” diye konuştu.

Dinçer, endüstrileşmeyle zaman içinde kaynakların değiştiğini kömürden doğal gaza geçişin ardından artık tüm ülkelerin bunların yerini hidrojenin alabileceği teknolojiler üzerinde çalıştığını vurguladı.

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Hidrojen sıfır karbon stratejisi için önemli”

23. Dünya Hidrojen Enerjisi Konferansı - Prof. Dr. İbrahim Dinçer
Prof. Dr. İbrahim Dinçer

Çalışmalar sonucu karbon-hidrojen üretim maliyetlerinin hidrojen lehine doğru yöneldiğine işaret eden Dinçer, şunları kaydetti: “Enerji dönüşümünü gerçekleştirmenin en önemli ayağı, karbon ağırlıklı enerji sistemlerinin hidrojene dönüşümünü sağlamak. Böylelikle tüm ülkeler tarafından benimsenen karbon salımında net sıfır hedeflerine ulaşmak mümkün olacak. Hidrojen, enerji yakıtı ve enerji taşıyıcısı olma özelliğinden dolayı modern enerji sistemlerinin vazgeçilmezi olacaktır.

Bu anlamda bu kongrede hidrojenin kullanımına yönelik birçok bilimsel çalışmanın sunumunu izleyeceğiz. Çalışmaların sonuçlarını tartışacağız. Hidrojen, bilinen yakıtlar içinde birim kütle başına en yüksek enerji içeriğine sahip alternatif bir kaynak. Bu kaynak sıfır karbon emisyon hedeflerini belirleyen ülkelerin enerji stratejilerinde önemli bir yere gelecek.”

30 Haziran’a kadar devam edecek konferansta hidrojenin enerji sektöründe kullanımına yönelik akademik çalışmalar, regülasyonlar ve ülkelerin deneyimleri ele alınacak.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.