Yeşil hidrojen üretim teknolojisi tüm dünyada çekici bir yatırım alanı haline gelirken, Suudi Arabistan dünyanın en büyük hidrojen projesini hayata geçirmeye  hazırlanıyor. Proje sürdürülebilirlik üzerine odaklı akıllı şehir olarak tasarlanan NEOM şehrinde uygulanacak. Proje günde yaklaşık 650 ton hidrojen ve her yıl 1.2 milyon ton yeşil amonyak üretmeyi hedefliyor.

Projenin 2025 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. Projenin enerji kapasitesi 4 GW olarak belirlendi. Projenin toplam kapasitesinin, pil depolama kaynağı yanısıra bu sisteme entegre edilmiş rüzgar ve güneş enerjisiyle takviye edileceği bildirildi.

DÜNYAYI YILDA 3 MİLYON TON KARBONDAN KURTARACAK

Verilen bilgiye göre, sözkonusu enerji kaynakları ThyssenKrupp tarafından sağlanan elektroliz ünitelerine, Air Products’ın azot üretim teknolojisine ve Haldor Topsoe’den yeşil amonyak üretim ünitelerine entegre edilecek.

Tamamlandığında dünyayı yılda 3 milyon tondan fazla CO2 emisyonundan kurtaracak olan proje aynı zamanda, 700 bin aracın amosfere saldığı emisyona eşit bir boyutta duman ve benzeri kirleticileri de ortadan kaldıracak.

Önceki İçerikYEKDEM’den bu yıl 817 santral yararlanıyor
Sonraki İçerik“Rüzgar ve güneş enerjilerinin payı 2030’da yüzde 30’a çıkacak”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz