Limak Encore

Rus şirketi Unigreen Energy’nin, Kaliningrad’taki Chernyakhovsk şehrinde inşa edeceği güneş paneli fabrikasını Limak’ın Rusya’daki iştiraki Limak Marash’ın inşa edeceği bildirildi.

Limak Enerji’den yapılan açıklamada, toplam yatırım tutarı 24.7 milyar ruble (285.2 milyon euro) olan tesisin Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim fabrikası olacağı ve dünyanın da bu alandaki büyük yatırımlarından birisi olacağı belirtildi.

Verilen bilgiye göre, Unigreen Energy’nin bir iştiraki olan ve ‘EnCore’ adını taşıyacak yeni fabrika, Rusya’nın batı şehirlerinden birisi olan Kalningrad’taki Chernyakhovsk’un Sanayi Bölgesi içinde yer alacak.

Yatırımın tamamlanması ile birlikte Avrupa’daki güneş enerjisi sektörünün de değişime uğraması ve tedarik zinciri ile ilgili risklerin azalması bekleniyor.

Paneller verimliliği yüksek HJT teknolojisiyle üretilecek

Fabrika 1.3 GW’lık silikon n-type monokristal kütük ve plakanın yanı sıra 1 GW’lık HJT güneş hücresi üretim kapasitesine sahip olacak.

Bu fabrikada üretilecek güneş panelleri son dönemde yüksek talep gören ve verimliliği çok yüksek HJT teknolojisi ile üretilecek. HJT, fotovoltaik panel pazarındaki en gelişmiş ve potansiyeli en yüksek teknoloji olarak gösteriliyor. Şu anda verimliliği yüzde 24 civarında olan HJT’nin önümüzdeki yıllarda verimliliğinin yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Fabrikada üretilecek güneş panellerinin önemli bölümü ise Avrupa, Asya-Pasifik ve diğer yerleri de içeren deniz aşırı bölgelere ihraç edilecek.

Tesisin yapımı 2023 yılında tamamlanacak

EnCore’un inşaatını yapmak için Limak Marash’ı seçen Unigreen Energy, aynı zamanda yenilenebilir enerji, sağlıklı beslenme ve eko-turizm alanlarında yatırımları bulunan Ream Management’in da bir iştiraki.

EnCore ve Limak Marash arasında imzalanan kontrata göre fabrika Mart 2023 tarihinde tamamlanacak. Anahtar teslimi olarak yapılan anlaşmaya göre fabrikanın nihai dizaynı, bürokratik süreçler ve tüm elektromekanik çalışmalar da Limak Marash tarafından yapılacak.

Toplam 7 hektarlık alan üzerinde inşa edilecek tesis, iletişim altyapısı ile birlikte 14 binadan meydana gelecek.

Önceki İçerikElektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası 11-12 Eylül’de düzenlenecek
Sonraki İçerikAlarko’dan Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz